Zamknij

Pakt Senacki staje się faktem. Wspólna lista Lewicy i KO

18.08.2019 16:29

Lewica i Koalicja Obywatelska porozumiały się w sprawie wspólnej listy wyborczej do Senatu. Pakt Senacki, który pod koniec lipca zaproponowali przedstawiciele Lewicy, staje się faktem. Informacje na ten temat podano na Twitterze ugrupowania.

Pakt Senacki staje się faktem. Wspólna lista Lewicy i KO
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kukiz’15 dołączy?

- W ciągu najbliższych dni oficjalnie ogłosimy porozumienie i listę kandydatów do Izby Wyższej – mówił sekretarz generalny Wiosny, Krzysztof Gawkowski. Według niego, do Paktu Senackiego dołączy też prawdopodobnie Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15.

Zobacz także

- Mamy przeświadczenie, że wspólna lista do Senatu to jest szansa na zwycięstwo w wyborach senackich. Wszystko na to wskazuje, że będzie tych partnerów jeszcze więcej. Okazało się, że zwyciężył rozsądek, siła kompromisu we wszystkich partiach i chęć budowania wspólnej listy – stwierdził w rozmowie z Radiem ZET.

"Na liście kandydaci KO, PSL i Lewicy, a także samorządowcy i aktywiści NGO"

- Domykamy listę stu wspólnych kandydatów opozycji do Senatu. W najbliższych godzinach będziemy podpisywali porozumienie - poinformował w niedzielę szef sztabu Lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń. Jak zaznaczył, na liście znajdą się kandydaci KO, PSL i Lewicy, a także samorządowcy i aktywiści NGO.

Pytany przez dziennikarzy o stan rozmów na temat "paktu senackiego", na mocy którego opozycyjne partie nie wystawiałyby przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu, Biedroń poinformował, że porozumienie jest już blisko.

- Jesteśmy już w ostatnich godzinach tych negocjacji. Domykamy listę stu kandydatów i kandydatek opozycji, wspólnych, do Senatu - powiedział polityk.

Zobacz także

Jak zaznaczył, na liście tej znajdą się zarówno kandydaci Koalicji Obywatelskiej, jak i PSL-u czy Lewicy, a także samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- To będzie bardzo różnorodna lista, która w końcu będzie alternatywą dla PiS, która będzie bogata doświadczeniem, różnorodna, naprawdę fajna lista do Senatu - podkreślił lider Wiosny.

"Porozumienie w najbliższych godzinach"

Jak dodał, cieszy się tym bardziej, że jeszcze kilka dni temu obawiał się, że szef PO Grzegorz Schetyna "nie usłyszy głosu rozsądku, który płynął także z mediów, o opamiętanie się, że jeżeli się nie opamięta Koalicja Obywatelska, to po prostu do Senatu te wybory przegramy".

Polityk ocenił jednocześnie, że do "opamiętania się" lidera Platformy przyczyniła się Lewica, która apelowała o porozumienie, a jednocześnie pokazała swoje listy i była gotowa do samodzielnego startu.

Zobacz także

- Na szczęście Grzegorz Schetyna przekalkulował, zobaczył, że to jest nieopłacalne dla Polski i dla Polaków, i poszedł po rozum do głowy, za co bardzo Grzegorzowi dziękuję. Stworzymy wspólną propozycję do Senatu, w najbliższych godzinach będziemy już podpisywali porozumienie - mówił Biedroń. Jak zaznaczył, efektem paktu senackiego będzie też powrót po wielu latach Lewicy do Senatu.

Pakt Senacki

Pod koniec lipca Lewica zaproponowała pakt senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Liderzy SLD Włodzimierz Czarzasty, Lewicy Razem Adrian Zandberg i Wiosny Robert Biedroń zaproponowali spotkania w tej sprawie m.in.: szefowi PO Grzegorzowi Schetynie i prezesowi PSL Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi.

Zobacz także

Według wcześniejszych zapowiedzi uczestników rozmów o wspólnych listach wyborczych do Senatu, w poniedziałek może dojść do oficjalnego ogłoszenia porozumienia. Tego samego dnia listy Koalicji Obywatelskiej do obu izb parlamentu mają zatwierdzić rady krajowe tworzących ją partii: Platformy, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

 

RadioZET/RadioZET.pl/PAP