Zamknij

Koniec zatrudniania rodzin w spółkach Skarbu Państwa? PiS wzywa opozycję

Bartłomiej Chudy
06.07.2021 10:02

Oczekujemy, że wszystkie ugrupowania pójdą naszym śladem, że opozycja, która ma liczny udział w spółkach samorządowych, miejskich, komunalnych, dojdzie do takiej refleksji - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, komentując wdrażanie przez PiS uchwały sanacyjnej. Zakazuje ona zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa rodzin i krewnych polityków, ale z jednym wyjątkiem. Powiedziała, że liczy, iż zatrudnieni po kluczu "rodzinnym" sami zrezygnują z zasiadania np. w radach nadzorczych. 

Rzeczniczka PiS o uchwale samacyjnej
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

PiS zapowiada wdrożenie uchwały zakazującej zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa bliskich z rodzin polityków PiS. Do sprawy odniosła się rzeczniczka partii rządzącej Teresa Czerwińska.

We wtorek w Polskim Radiu 24 wskazywała, że liczy na to, że zasadę niezatrudniania członków rodzin posłów w spółkach skarbu państwa, spółkach miejskich zastosują też inne ugrupowania.

Koniec z rodzinami polityków PiS w spółkach Skarbu Państwa? Rządzący wzywają opozycję

"Skala tego zjawiska nie jest taka, jaką przypisuje (nam) opozycja. Natomiast my nie pozostajemy obojętni wobec nawet już pojawiającego się zjawiska. Dlatego reagujemy na początku, jak państwo widzą, mamy tę odwagę, żeby o tym mówić otwarcie, patrząc wszystkim państwu prosto w oczy" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Wyjątek w ustawie sanacyjnej dotyczy osób, które są zatrudnione w spółce od wielu lat, są kompetentne, wykształcone i wykwalifikowane. Nawet jeśli ich współmałżonek zostaje posłem PiS, utrzymają swoją funkcję. "W takiej sytuacji uważamy, że takiej osoby, tego pracownika, nie można karać i oczekiwać, że ta osoba w związku z tym zrezygnuje ze swojej pracy" - podkreśliła rzeczniczka PiS.

loader

Na pytanie, kto będzie decydował o takich przypadkach, Czerwińska odparła, że w tej chwili nie zna jeszcze tej formuły, w jakiej to się będzie odbywać. "Natomiast oczekujemy, że wszystkie ugrupowania pójdą tym śladem i także w innych miejscach, w których są zatrudniani, bo o tym też była wielokrotnie mowa, chociażby w spółkach samorządowych, miejskich, komunalnych, opozycja, która przecież ma tam liczny udział, wielokrotnie się też tym chwaliła, również dojdzie do takiej, może już późnej, ale jednak refleksji" - powiedziała Czerwińska.

PiS skończy z nepotyzmem w spółkach Skarbu Państwa? Uchwała ma jeden wyjątek

Od lat media informują o skali nepotyzmu w spółkach Skarbu Państwa. W sobotę delegaci Kongresu PiS postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. Uchwała zawiera jednak zasadniczy wyjątek - zaznaczono, że powyższe zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". O wyjątkach będzie decydował Minister Aktywów Państwowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP