Zamknij

Wawrzyk wstępuje do PiS. Wcześniej chciał być RPO. "Każdy z nas ma poglądy"

04.03.2021 18:54

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych i niedawny kandydat na Rzecznika Prawo Obywatelskich, w piątek zostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości. - To partia, która odpowiada mi programowo, chciałbym mieć wpływ na jej politykę – powiedział.

Piotr Wawrzyk
fot. Piotr Wawrzyk podczas wystąpienia w Senacie/Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Piotr Wawrzyk od początku obecnej kadencji Sejmu należy do klubu parlamentarnego PiS, ale do tej pory nie był członkiem partii. - Chciałbym mieć wpływ na politykę partii, jako członek. To jest partia, która odpowiada mi programowo, bo jest prospołeczna. Kładzie nacisk na kwestie społeczne, obywatelskie. Dlatego zdecydowałem się na to w tym momencie i (na wstąpienie) do tej partii – uzasadnił Wawrzyk.

Wiceszef MSZ ubiegał się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, ale jego kandydatura nie zyskała aprobaty Senatu. Teraz uznał, że "jako poseł i członek PiS chce reprezentować kwestie ludzi wykluczonych i pokrzywdzonych przez los". Wcześniej, ubiegając się o stanowisko RPO, zaznaczał, że ten urząd "nie ma barw partyjnych".

Piotr Wawrzyk wstępuje do PiS. Wcześniej chciał zostać nowym RPO

- Moja decyzja paradoksalnie wpisuje się w ubieganie się o funkcję RPO. Dlatego, że zadaniem rzecznika jest wspieranie ludzi, którzy mają problemy przede wszystkim z władzą. Ale różnego rodzaju władzą, nie tylko rządową. Przecież władza samorządowa pochodzi z różnych opcji politycznych. Rolą rzecznika jest wspieranie ludzi w tych sprawach – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Ta partia robi najwięcej, aby ludzie wydostali się z tego wykluczenia, ale nie wszystkim się to udaje. Ale tych wszystkich ludzi chciałbym w ramach partii reprezentować Piotr Wawrzyk

- Trzeba umieć, a mnie się to zawsze udawało, oddzielić swoje prywatne poglądy od pełnionej funkcji i pracy, którą się wykonuje. Zawsze mi się to udawało w każdej sytuacji, czy to na uczelni, w pracy w ministerstwie, czy to w parlamencie. Starałem się działać w kierunku obywatelskim i społecznym. Dlatego ubiegałem się o tę funkcję, wiedząc, że będzie podnoszona kwestia mojego zaangażowania politycznego – powiedział wiceminister.

Dodał, że "każdy z nas ma jakieś poglądy". - Czy to jest dziennikarz, nauczyciel czy urzędnik, sędzia. Ważne, aby te poglądy nie przeszkadzały w wykonywanej pracy. Mnie się to udawało i byłem przekonany, że jako rzecznik też temu podołam – podkreślił Wawrzyk, który w piątek oficjalnie zostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

loader

RadioZET.pl/PAP