Zamknij

Polska wpuści Rosjan uciekających przed mobilizacją? "Popierają Putina. Mogą być niebezpieczni"

24.09.2022 10:00

- Nie można ich wpuszczać, ponieważ popierają politykę Putina. W masie mogą być niebezpieczni - skomentował pomysł przyjmowania uciekających przed mobilizacją Rosjan poseł PiS Jarosław Sellin. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" zwróciła jednak uwagę, że ucieczka przed poborem bądź wynikających z tego represjami może kwalifikować się pod możliwość ubiegania się o status uchodźcy. 

Rosja
fot. Rosjanie czekają na granicy z Gruzją, Twitter/NEXTA (screen)

21 września Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację wojskową, która ma objąć ok. 300 tys. osób. Niemal natychmiast tysiące Rosjan pospiesznie rzuciło się do ucieczki z kraju. W sieci widać było wzmożony ruch, m.in. najczęściej wpisywane hasło "jak uciec z Rosji".

Na powyższym, udostępnionym przez portal NEXTA nagraniu, widać sznur ponad 1700 samochodów. To Rosjanie, którzy chcą uniknąć mobilizacji i czekają na granicy z Gruzją.

Polska przyjmie Rosjan uciekających przed wojskiem? Jasne deklaracje wiceministrów

Pojawiły się spekulacje, czy Polska przyjęłaby rosyjskich obywateli uciekających przed wojną? Przypomnijmy, że od początku wojny w Ukrainie do Polski - jedynie przez granicę z obwodem kaliningradzkim - trafiło już 70 tysięcy Rosjan.

Krytycznie na ten temat wyrażali się m.in. wiceministrowie spraw wewnętrznych. Błażej Poboży w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że "dla obywateli państwa napastniczego nie powinno być żadnych przywilejów".

Z kolei Maciej Wąsik zapewnił, że rząd nie zamierza "wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją". Dodał jednocześnie, że w indywidualnych przypadkach Polska będzie mogła stosować przepisy azylowe.

"Nie można ich wpuszczać, bo popierają Putina"

Temat ten pojawił się również w najnowszym odcinku programu "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET". Andrzej Stankiewicz zapytał o to swoich gości. Jednoznacznie wypowiedział się poseł PiS i wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Nie można ich wpuszczać, ponieważ popierają politykę Putina. W masie mogą być niebezpieczni. W interesie Ukrainy jest to, żeby był bunt w Rosji. Jeśli oni nie będą mieli gdzie uciekać, będą się buntować w Rosji - powiedział.

Na inny wątek zwróciła uwagę Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Z punktu widzenia prawa międzynarodowego ucieczka przed poborem bądź represjami z tego powodu jest przesłanką do ubiegania się o status uchodźcy - podkreśliła posłanka Lewicy. Dodała jednak, że z naszej perspektywy najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa narodowego.

loader

RadioZET.pl