Zamknij

Polska straci przez PiS 700 mld zł? "To boleśnie uderzy w każdego Polaka"

17.11.2020 17:20

Polska straci 700 mld zł w związku z zablokowaniem wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy? "To boleśnie uderzy w państwo polskie i każdego Polaka" - uważa europoseł SLD i b. premier Leszek Miller. Jego zdaniem, jeśli rząd ma wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, powinien go skierować do TSUE.

weto Polski i Węgier dla budżetu Unii
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Unia Europejska jest zmuszona do dalszej pracy nad projektem budżetu. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. W związku z tym państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy.

Zdaniem byłego premiera i europosła SLD Leszka Millera, jeśli budżet i fundusz odbudowy zostałyby faktycznie zablokowane, pozbawiłoby to Polskę ogromnych sum. "Taka decyzja pozbawi nas ponad 700 mld złotych, uderzając boleśnie w państwo polskie i każdego Polaka. Nie mówiąc o dramatycznych konsekwencjach politycznych dla miejsca Polski w Europie i świecie" - wskazał.

Weto dla projektu budżetu Unii Europejskiej. Miller: Będzie to kosztowało Polskę 700 mld zł

Leszek Miller podkreślił, że jeśli szef rządu Mateusz Morawiecki faktycznie ma zastrzeżenia prawne ws. mechanizmu ochrony budżetu UE przed skutkami naruszeń praworządności, to powinien skierować go do Trybunału Sprawiedliwości UE.

loader

"Jeśli rząd Rzeczypospolitej Polskiej traktuje własne argumenty poważnie, to powinien odstąpić od metody bezmyślnych gróźb i korzystając z przysługujących uprawnień traktatowych skierować stosowny wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - zaznaczył Miller.

Zobacz także

Zdaniem Millera władze w Warszawie korzystając z tej ścieżki prawnej mogłyby doprowadzić do wnikliwej kontroli i oceny mechanizmu warunkowości pod kątem jego zgodności z traktatami, z zasadami pewności, przewidywalności i określoności stanowionego prawa, jak również równowagi instytucjonalnej i równości państw członkowskich wobec prawa UE.

Posłuchaj podcastu

"W przeciwnym razie, wskutek chaotycznych i nieprzemyślanych działań rządu noszących znamiona politycznego szantażu Rzeczpospolita Polska zostanie narażona nie tylko na utratę wielu miliardów euro, lecz także resztek politycznej wiarygodności" - wskazał Miller w oświadczeniu.

RadioZET.pl/ PAP