Zamknij

Jest porozumienie PiS - Kukiz'15. Kaczyński: podejmiemy to ryzyko

Błażej Makarewicz
14.06.2021 11:43

Jarosław Kaczyński poinformował na konferencji prasowej, że pomiędzy PiS a Kukiz'15 zostało podpisane porozumienie programowe. - Poprzemy szereg pomysłów Kukiz'15, a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny w Sejmie trwał - podkreślił prezes PiS.

Paweł Kukiz Jarosław Kaczyński
fot. Twitter: PiS

Jarosław Kaczyński wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z Pawłem Kukizem. Prezes PiS przekazał, że między ugrupowaniami zostało podpisane porozumienie programowe. Kaczyński zadeklarował, że PiS poprze szereg pomysłów Kukiz'15, m.in. dotyczących wprowadzenia sędziów pokoju w zamian za poparcie Zjednoczonej Prawicy w Sejmie i wzmocnienie większości sejmowej.

"To jest porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju - ona została przygotowana w ten sposób, że będzie zgodna z polską konstytucją" - mówił szef PiS na wspólnym briefingu.

Prawo i Sprawiedliwość - Kukiz'15. Jest porozumienie programowe

"My podejmiemy to ryzyko - bo to jest czasem trochę ryzykowne - wprowadzenia tego w życie, oczywiście w taki sposób, żeby w każdym wypadku było to zgodne z konstytucją" - powiedział Kaczyński.

"A z drugiej strony wsparcie ze strony tej grupy, tej formacji, jest dla nas dzisiaj bardzo ważne z punktu widzenia arytmetyki parlamentarnej, ale jest także bardzo ważne, bo oznacza rozszerzenie spektrum politycznego, także spektrum poglądów - tutaj chodzi mi o poglądy obywateli, do których możemy dotrzeć, których możemy przekonywać" - podkreślił prezes PiS.

loader

Oświadczył, że w tej kwestii "bardzo liczy na współpracę", bo "sprawność Pawła Kukiza w przekonywaniu i mówieniu do społeczeństwa jest niezwykła".

Paweł Kukiz o porozumieniu z Kaczyńskim: jeden z najważniejszych dni w moim życiu

"Po raz pierwszy od 6 lat pojawiła się szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojego punktu widzenia, zmian ustrojowych które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego" - powiedział na konferencji Paweł Kukiz.

"Zjednoczona Prawica to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany ustrojowe. Zostanie powołany zespół ds. prac nad nadaniem każdemu obywatelowi RP indywidualnego biernego prawa wyborczego. Do tej pory mamy do czynienia tylko z prawem partyjnym" - podkreślił lider Kukiz'15.

"Chcemy pójść w stronę ordynacji mieszanej na wzór ordynacji niemieckiej. Jeżeli chodzi o poparcie Polskiego Ładu to nie będziemy mieli z tym problemu. Dziękuję PiS za skorzystanie z pomysłów Kukiz’15 z ubiegłej kadencji" - zauważył polityk.

Paweł Kukiz przyznał, że to "jeden z najważniejszych dni w jego życiu". "Do polityki przyszedłem nie po spółki skarbu państwa czy ministerstwa. Nawet kiedy były rozmowy nad objęciem jakiś resortów to odmawiałem przyjęcia jakichkolwiek funkcji" - zapewnił.

RadioZET.pl