Zamknij

PiS wygrał przedterminowe wybory z wynikiem ponad 50 proc. "Za naszego życia nie przegra"

15.02.2022 17:29

Kandydat PiS wygrał ze zdecydowaną przewagą przedterminowe wybory na wójta gminy Raciążek (woj. kujawsko-pomorskie). Wynik ponad 50 proc. wprawił prawicowych komentatorów w euforię. Wypominają oni sprzyjającym opozycji dziennikarzom, że wieszczą "koniec PiS". 

Raciążek
fot. Gmina Raciążek/Google Street View (screen)

Raciążek to niewielka, licząca ok. 3100 mieszkańców, gmina w powiecie aleksandrowskim (woj. kujawsko-pomorskie). W ostatnią niedzielę 13 lutego stała się areną politycznej batalii między stroną rządową a opozycją, a to za sprawą przedterminowych wyborów na wójta. Zorganizowano je po śmierci rządzącej gminą przez ostatnie cztery kadencje Wiesławy Słowińskiej, która zmarła w styczniu. 

Niekwestionowanym zwycięzcą - 630 głosów na 1223 ważne - został kandydat PiS Rafał Krajewski. Dotychczasowy zastępca Słowińskiej uzyskał więc poparcie na poziomie 51,5 proc. przy frekwencji sięgającej 49 proc. Zdecydowanie wyprzedził więc resztę stawki, w tym kandydatkę PO oraz związanego z Lewicą emerytowanego wojskowego. 

Raciążek. Kandydat PiS nowym wójtem, prawica tryumfuje

Wygrana Krajewskiego nie powinna budzić zaskoczenia. Partia rządząca cieszy się bowiem sporym poparciem zarówno w mniejszych ośrodkach miejskich, jak i konkretnie w południowo-wschodniej części Kujaw (obejmującej m.in. Aleksandrów, Ciechocinek czy Włocławek), gdzie np. wybory senackie w okręgu nr 13 wygrał reprezentujący Zjednoczoną Prawicę Józef Łyczak. 

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", w powiecie aleksandrowskim ostatnią rozgrywkę prezydencką w 2020 roku (z wynikiem 59 proc.) wygrał Andrzej Duda, a rok wcześniej w wyborach do Sejmu PiS miało o 10 punktów procentowych wyższy wynik niż PO, Lewica i PSL razem wzięte. 

Wyniki wyborów w Raciążku zostały niezwykle entuzjastycznie odebrane w środowiskach bliskich PiS, którego zwolennicy tryumfują w mediach społecznościowych oraz ironizują z opozycji, mówiącej o "końcu PiS". 

"PiS tak bardzo się kończy, że wczoraj niespodziewanie ich kandydat w kujawsko-pomorskiej gminie Raciążek znokautował rywali, m.in. kandydatkę PO na wójta. A mieszkańcy mówią Wyborczej: «Za naszego życia PiS nie przegra»" - napisał jeden z internautów.

"Od dawna słyszymy o końcu PiS (Kamiński z Morozowskim pisali o tym dekadę temu), o tym, że już nikt nie popiera PiS, najwyżej szaleńcy. Właśnie były wybory uzupełniające w Raciążku na Kujawach. Jak wyniki? W 2019 r. PiS zdobył tam 49,8% teraz poparcie "spadło" do... 51,5%" - zauważył inny z użytkowników Twittera. Takich głosów w sieci można jednak znaleźć bardzo dużo. 

loader

RadioZET.pl/Twitter/wyborcza.pl