Zamknij

Trzaskowski zapowiada demonstracje przeciw planom rządu. "Cyniczna polityka"

30.09.2021 11:33

W przyszłym miesiącu będziemy demonstrować, wszyscy razem, solidarnie - zapowiedział w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i zaznaczył, że w ostatnich latach stolicy zostały odebrane prawie 2 mld zł. - To cyniczna polityka rządzących wobec samorządu - stwierdził 

Rafał Trzaskowski
fot. PAP

Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej", w którym mówił m.in. o tym, co Polski Ład zmieni dla samorządu. Zdaniem prezydenta Warszawy, "rządzący postanowili realizować swoje pomysły za pieniądze samorządu".

- Nie kryją, że samorządy mają stracić 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat, a budżet państwa ma wyjść na tym na plus. Abstrahując od celowości tych zmian widać, że oni chcą, aby za wszystko zapłacili przedsiębiorcy, ludzie lepiej zarabiający, klasa średnia oraz samorządy - powiedział.

Trzaskowski zapowiada protesty przeciw planom rządu. Chodzi o Polski Ład

Włodarz stolicy podkreślał też, że Warszawa ma stracić 1,7 mld złotych, "a w ramach rekompensat, i to tylko w jednym roku, może liczyć na kwoty rzędu 300–400 mln".

To jest kolejna zmiana podatkowa, która uderza w samorządy. W ostatnich latach Warszawie zostały zabrane prawie 2 miliardy. To cyniczna polityka rządzących, która ma doprowadzić do tego, by samorządy, zwłaszcza w miastach, nie mogły realizować swoich priorytetów i żebyśmy to my musieli wprowadzać drakońskie oszczędności i ewentualnie podwyżki, a oni mogli te pieniądze rozdawać Rafał Trzaskowski

Trzaskowski zapowiedział też demonstracje, które mają się odbyć w przyszłym miesiącu. - Pokazujemy, jakie są skutki tych rządowych planów. Problem polega na tym, że jesteśmy rozliczani tak, jakby tych zmian nie było. Tymczasem jeżeli Warszawa straci w sumie ponad 3 mld złotych, czyli ponad 15 proc. swego budżetu, spowoduje to konieczność opóźniania inwestycji, obcinanie czy zawieszanie niektórych programów - zaznaczył. 

Przypomnijmy, że stołeczny ratusz planuje również - o czym niedawno informowaliśmy - szeroko zakrojoną kampanię informacyjną pod hasłem "Polski ROZKŁad", która ma w zamierzeniu uświadomić mieszkańcom Warszawy, co mogą stracić, jeśli Polski Ład w obecnym kształcie wszedłby w życie. 

Billboardy i plakaty, zawieszone na banerach, przystankach i słupach ogłoszeniowych, będą "straszyć" warszawiaków m.in. zmniejszoną częstotliwością kursowania komunikacji miejskiej, zamykaniem świetlice szkolne i zawieszeniem wypłacania stypendiów. Podobne inicjatywy planują też inne polskie miasta - Poznań, Bydgoszcz i Białystok. 

loader

RadioZET.pl/PAP/rp.pl/MG/Twitter