Zamknij

Regulamin Sejmu zmieniony. PiS bez żadnego problemu przedłuży stan wyjątkowy

29.09.2021 17:10

Sejm zmienił swój regulamin. Posłowie zdecydowali, że parlament będzie głosował wniosek o przedłużeniu stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów. Nie będzie też można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia ws. stanów nadzwyczajnych. 

Elżbieta Witek
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Sejm będzie głosował wniosek o przedłużeniu stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów, a w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia stanu nadzwyczajnego nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia. Projekt zmian w Regulaminie Sejmu złożyła grupa posłów PiS.

PiS zmieniło regulamin Sejmu. Chodzi o przepisy dotyczące stanów nadzwyczajnych

Propozycje zmian w regulaminie Sejmu wywołały największą dyskusję wśród posłów zarówno podczas pierwszego czytania na posiedzeniu komisji, jak i podczas debaty na sali plenarnej. Opozycja, w czasie pierwszego i drugiego czytania złożyła poprawki skreślające zapisy o braku możliwości składania wniosków formalnych oraz przewidujące, że do przedłużenia stanu wyjątkowego potrzebne będzie nie zwykła, lecz bezwzględna większość głosów.

PiS złożyło poprawkę przewidującą poszerzenie katalogu wniosków formalnych, które są niedopuszczalne w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia stanu nadzwyczajnego - o wniosek formalny o odesłanie wniosku, nad którym toczy się debata do komisji.

Jedynie ta ostatnia poprawka została finalnie zaakceptowana w głosowaniu. Za całością zmian w Regulaminie Sejmu wraz z poprawką PiS opowiedziało się 229 posłów, przeciw było 214, od głosu wstrzymała się 1 osoba.

Z harmonogramu obrad izby wynika, że w czwartek wieczorem Sejm rozpatrzy wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części woj. podlaskiego i woj. lubelskiego.

loader

RadioZET.pl/PAP