Zamknij

„Rz” o rekonstrukcji rządu. Kto zastąpi szefową MEN?

12.04.2019 09:35

„Rzeczpospolita” opublikowała w piątek rozmowę, z której wynika, że obecna szefowa resortu edukacji narodowej – Anna Zalewska – po rekonstrukcji rządu ma zostać zastąpiona osobą „spoza kręgów rządowych”.

„Rz” o rekonstrukcji rządu. Kto zastąpi szefową MEN?
fot. Jan BIELECKI/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informacji tych dostarczyło gazecie źródło powiązane z Radą Ministrów i środowiskiem PiS.

Ogólnopolski strajk nauczycieli

Nauczyciele strajkują i nie zamierzają odpuszczać – ZNP w czwartek ogłosił założenie funduszu strajkowego, który ma pomóc w pokryciu wynagrodzenia dla protestujących belfrów. Do wpłacania pieniędzy zachęcili także dziennikarze, prawnicy i ludzie kultury – tworząc komitet Wspieram Nauczycieli, o czym poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Zobacz także

Jak podkreślała wcześniej minister edukacji Anna Zalewska, pensja nie przysługuje strajkującym. A środki finansowe mogą okazać się kluczowe dla utrzymania strajku. Prezydenci niektórych miast zapowiedzieli, że istnieją mechanizmy prawne, dzięki którym samorządy również mogą wspomóc finansowo nauczycieli biorących udział w strajku.

Dziś piąty dzień strajku nauczycieli - Zobacz naszą RELACJĘ NA ŻYWO

Według informacji pozyskanych przez „Rzeczpospolitą” rząd jest przygotowany na długi protest i nie zamierza przedstawiać strajkującym żadnych nowych propozycji, ani też ustąpić.

Kto na miejsce Anny Zalewskiej?

Gazeta wzięła pod lupę natomiast inną, ważną kwestię, która ściera się z trwającym w całej Polsce kryzysem w oświacie – chodzi o planowaną na kwiecień rekonstrukcję rządu. Jak ujawnia źródło „Rzeczpospolitej”, termin ten najprawdopodobniej się przesunie. „Wygląda na to, że nie będzie to miało miejsca w kwietniu” – mówi dziennikarzom rozmówca, określany jako osoba z kręgów rządowych. Rekonstrukcja nie ominie również Anny Zalewskiej, która w tegorocznych wyborach startuje do europarlamentu. Jak podaje gazeta, szef Rady Ministrów zamierza zastąpić obecną minister edukacji kimś spoza obecnego rządu. Według doniesień gazety premier Mateusz Morawiecki ma także gotową listę nowych szefów pozostałych ministerstw.

Zobacz także

ZNP na razie zapowiedziało zawieszenie protestu na czas świąt Wielkanocnych – po tym okresie, nauczyciele zamierzają do niego wrócić. Pytanie, w jakiej formie będzie się on dalej odbywał ? Związki zawodowe rozważają podjęcie strajku rotacyjnego, ale oficjalne decyzja ma zapaść w piątek –  pisze „Rzeczpospolita”.

Rzeczpospolita/onet.pl