Zamknij

Jest decyzja włoskiej prokuratury ws. Romana Giertycha

07.12.2020 14:24

- Prokuratura Republiki Włoskiej po przeanalizowaniu dokumentów (orzeczenia polskich sądów i polityczne motywy działania prokuratury PiS) odmówiła realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego wobec mnie - poinformował mec. Roman Giertych.

Roman Giertych
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Roman Giertych poinformował na Twitterze, że włoska prokuratura odmówiła realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego wobec niego.

- Prokuratura Republiki Włoskiej po przeanalizowaniu dokumentów (orzeczenia polskich sądów i polityczne motywy działania prokuratury PiS) odmówiła realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego wobec mnie i zwróciła wszystkie rzeczy zabezpieczone podczas przeszukania naszego domu - napisał mec. Giertych.

Giertych: włoska prokuratura odmówiła realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego wobec mnie

Prokuratura w sposób stanowczy będzie dążyła do wyjaśnienia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej Romana Giertycha – zapewnił w poniedziałkowej rozmowie z Programem III Polskiego Radia minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Giertych jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Zobacz także

Prokuratura informowała, że zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha. Według poznańskiego sądu zarzuty wobec adwokata ogłoszono nieskutecznie.

RadioZET.pl/ Polskie Radio III/ PAP/ Twitter