Oceń
Chodzi o obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję" autorstwa organizacji pro-life (jedną z sygnatariuszek jest znana działaczka Kaja Godek), który zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.
Podpisało się pod nim 830 tys. osób, a do Sejmu trafił już jesienią 2017 roku. Ostatecznie podczas głosowania w Sejmie większość posłów zdecydowała, że projekt trafi do komisji zdrowia oraz komisji polityki społecznej i rodziny.
Rydzyk krytykuje PiS ws. aborcji
Teraz głos w tej sprawie zabrał o. Tadeusz Rydzyk. Twórca Telewizji Trwam i Radia Maryja uważa - podobnie jak spora część środowisk katolickich oraz działaczy pro-life - że Zjednoczonej Prawicy wcale nie zależy na zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego i właśnie dlatego projektu skierowano do komisji, zamiast przegłosować go już wcześniej.
- Pan Bóg upomina się, zwłaszcza o tych najbardziej bezbronnych, o tych, którzy nie potrafią się bronić czy to będą dzieci, czy starsi - powiedział redemptorysta w programie "Rozmowy Niedokończone" na antenie swojej stacji telewizyjnej.
Wątpię, czy tak zwana prawica chce naprawdę tę sprawę posunąć do przodu. Poważnie wątpię, bo to już nie pierwszy raz [...] Odnoszę wrażenie, że nie ma takiej woli generalnie. Tak to widzę, tak odbieram. I bardzo wielu tak to odbiera. Nie wiem na pewno, jeżeli by chciano to zrobić, to by już dawno, by to zrobili
- stwierdził zakonnik. Jego zdaniem "z Panem Bogiem nie można sobie zagrywać". W tym kontekście wypowiedział się także na temat roli mediów publicznych. Poddał przy tym pod wątpliwość misyjny charakter TVP. pytając "Czy ona jest prorodzinna? Czy ona wychowuje do miłości prawdziwej, do rodziny, czy to jest tylko hedonizm i zabawiać tych ludzi?"
Aborcja w polskim prawie
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W wypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni
RadioZET.pl/radiomaryja.pl/YouTube/PAP
Oceń artykuł