Zamknij

Słynne głosowanie ws. przedstawicieli w KRS. Awarii systemu nie było

13.02.2020 09:32

Chodzi o jedno z najgłośniejszych głosowań Sejmu w tej kadencji. W listopadzie 2019 roku, kiedy wybierano przedstawicieli do KRS, miało dojść do awarii i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przeprowadziła je ponownie. Taką narrację podtrzymywało PiS, jednak jak informuje w czwartek "Rzeczpospolita"– do żadnej awarii wtedy nie doszło. W sprawie tej do Kancelarii Sejmu zwróciła się fundacja ePaństwo.

Słynne głosowanie ws. przedstawicieli w KRS. Awarii systemu nie było
fot. Jan Bielecki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

System do głosowania wcale nie zaszwankował, gdy Sejm wybierał przedstawicieli w KRS. Narrację PiS obaliła fundacja ePaństwo - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Zobacz także

"Awarii tego dnia w Sejmie jednak nie było"

"Rzeczpospolita" przypomina, że nocą 21 listopada 2019 r. doszło do jednego z najgłośniejszych głosowań w tej kadencji. Gdy Sejm wybierał swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie Sądownictwa, marszałek Elżbieta Witek z PiS anulowała głosowanie, po czym przeprowadziła je ponownie. Wyników pierwszego nie podała, a w drugim Sejm wybrał samych kandydatów PiS.

Zobacz także

Witek nie skorzystała z określonego w regulaminie Sejmu trybu reasumpcji głosowania, który przewiduje złożenia wniosku przez 30 posłów. Efektem było złożenie przez opozycję zawiadomienia do prokuratury, której zdaniem PiS po prostu przegrało pierwsze głosowanie.

Zobacz także

Jak podaje gazeta, politycy PiS od początku przekonywali, że głosowanie trzeba było powtórzyć z powodu awarii.

Awarii tego dnia w Sejmie jednak nie było. Ustaliła to fundacja ePaństwo. Po głosowaniu zwróciła się do Kancelarii Sejmu o „dane dotyczących stwierdzonych awarii systemu” w minionej i obecnej kadencji. Kancelaria odpisała, że w przeszłości usterki się zdarzały, a konkretnie w 2015 i 2016 roku, gdy zgłoszono ich łącznie pięć. Z odpowiedzi wynika, że nie zgłoszono ich jednak podczas feralnego głosowania Rzeczpospolita

 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP