Zamknij

Sejm: Komisja oceni kandydatów PiS do T. Konstytucyjnego. Będzie ostre starcie?

20.11.2019 11:26

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje dziś kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiada się ostre starcie - nominatów PiS (Krystynę Pawłowicz czy Stanisława Piotrowicza) ocenią m. in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba i Krzysztof Śmiszek.

Krystyna Pawłowicz Stanisław Piotrowicz
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 17. Posłowie ocenią kandydatów, którzy chcą zasiadać w Trybunale Konstytucyjnym od 3 grudnia. Tego dnia upływa bowiem 9-letnia kadencja trzech sędziów: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. 

Opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów do TK. W Platformie Obywatelskiej tłumaczyli się niechęcią do „uwiarygadniania fasadowej instytucji”, w Lewicy krytykowano kandydatury PiS nazywając je „najgorszym sortem działaczy partyjnych”.

Trzecim z kandydatów, który nie wzbudza tak wielkich kontrowersji, jest Robert Jastrzębski. Niedawno zastąpił wskazywaną pierwotnie Elżbietę Chojnę-Duch.

PiS miesza w sprawie Jastrzębskiego. Onet: Namawiają do wycofania tej kandydatury

Przed południem Onet poinformował, powołując się na szefa sejmowej komisji sprawiedliwości, że trzeci z kandydatów, Robert Jastrzębski, ma zostać w trybie pilnym wycofany.

To prawda, ale nie wiem, skąd taka decyzja Marek Ast (PiS), szef sejmowej komisji sprawiedliwości, dla Onetu

 W rozmowie z PAP Ast przyznał, że komisja rozpatrzy dziś tylko dwie kandydatury, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

RadioZET.pl/PAP