Zamknij

Ustawa dyscyplinująca sędziów. Intensywna debata w Senacie, dziś głosowanie

17.01.2020 11:52

Senat zagłosuje dziś w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów – przekazał marszałek izby wyższej parlamentu, Tomasz Grodzki. Trwa trzeci dzień burzliwej debaty nad proponowaną przez PiS reformą, wprowadzającą system „dyscyplinarek” wobec sędziów. Zdaniem opozycji, Komisji Weneckiej i Unii Europejskiej inicjatywa PiS uderza w praworządność.

Senat ustawa o sędziach
fot. PAP/Rafał Guz

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Senat debatuje nad ustawą dyscyplinującą sędziów. PiS w pełni popiera przegłosowany w Sejmie projekt, mająca większość w Senacie koalicja KO, PSL, Lewica opowiada się za jego odrzuceniem.

Od środy wybrzmiewają w Senacie ważne opinie ws. proponowanej przez PiS reformy sądownictwa.

Jesteśmy świadkami pełzającego zamachu na naszą republikę i procedowana nowelizacja ustaw sądowych jest tego dobitnym przykładem Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu (KO)

W środę w Senacie przemawiał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W swoim wystąpieniu mówił o konieczności zmiany – zakończenia z rozbuchanym korporacjonizmem sędziów. Wytknął też, że w sądach pracuje ponad tysiąc sędziów mianowanych jeszcze w PRL-u. W kulisach mówi się, że to jego resort stoi za ustawą, którą w Sejmie złożyli posłowie PiS: Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba.

Wprowadzacie UE z Polski, nie stosując się do praw wspólnotowych. Następnym krokiem będzie wyprowadzenie Polski z UE. Jeśli Polacy tego chcą, to zróbcie referendum. Jak mogą być sędziowie „nasi”, „wasi”, ich” Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (KO)

PiS: Rzecz groźna i bez precedensu

Senator PiS Jan Maria Jackowski podkreślał natomiast, że w trakcie procedowania ustawy przez Senat doszło do rzeczy nie mającej wcześniej precedensu - ingerencji niepaństwowych instytucji i organów UE.

Zobacz także

W trakcie uchwalania ustawy doszło do ingerencji czynników zewnętrznych. Jest to moim zdaniem sytuacja groźna. Decyzję marszałka Grodzkiego oceniam bardzo negatywnie Jan Maria Jackowski, senator PiS

Knebel na senatorów PiS?

Senatorowie PiS krytykują też marszałka Grodzkiego, który miał nie dopuścić ich do głosu, a właściwie polemiki z rzecznikiem praw obywatelskich, Adamem Bodnarem.

Chcieliśmy bardzo mocno zaprotestować przeciwko kneblowaniu ust senatorom RP. W dniu wczorajszym dostaliśmy obietnicę, że będziemy dzisiaj mogli dalej dyskutować i zadawać pytania Rzecznikowi Praw Obywatelskich, niestety pan marszałek Grodzki, manipulując obradami, nam to uniemożliwił senatorowie Rafał Ambrozik i Jerzego Czerwiński, PiS

RadioZET.pl