Zamknij

Sławoj Leszek Głódź o objęciu funkcji sołtysa: To nie jest funkcja rządowa

29.06.2021 11:24

- Nie ma w prawie kanonicznym żadnych przepisów. To nie jest funkcja rządowa - tak w rozmowie z reporterem Radia ZET Michałem Dzienyńskim abp Leszek Sławoj Głódź odpowiada na pytania o to, czy można łączyć funkcje arcybiskupa i sołtysa.

Sławoj Leszek Głódź
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Leszek Sławoj Głódź pojawił się po raz pierwszy na posiedzeniu rady gminy Jaświły. Były metropolita gdański właśnie w tej gminie objął niedawno funkcję sołtysa wsi Piaski. Dopytywany przez reportera Radia ZET, czy decyzję o zostaniu sołtysem konsultował z Episkopatem i Watykanem, odpowiada krótko: - Jeszcze nie jest tak, żeby sołtysów konsultować z Watykanem.

Sławoj Leszek Głódź o objęciu funkcji sołtysa: To nie jest funkcja rządowa

Kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego zabrania duchownym przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej. Głódź wykorzystał jednak lukę prawną, która mu na to pozwala. - O ile prawo da się obejść, to śmieszności już nie. I nie chodzi o urząd, ale o parcie na funkcje, na bycie na świeczniku i o kompletny brak świadomości żenady - napisał publicysta Tomasz Terlikowski na Facebooku.

Mieszkańcy wsi mówią, że od odkąd arcybiskup został sołtysem, o gminie zrobiło się głośno. A wójt gminy przyznaje, że nie o taką dokładnie reklamę chodziło.

Były metropolita Gdański decyzją Watykanu został usunięty z diecezji gdańskiej i nie może też sprawować publicznych funkcji w kościele. Głódź jest podejrzany o tuszowanie pedofilii wśród duchownych.

RadioZET.pl/oprac. AK