Zamknij

W komisji źle przypisano głosy? Prokuratura bada, czy doszło do przestępstwa

31.10.2019 10:09

W słupskiej Obwodowej Komisji Wyborczej numer 5 mogło dojść do przestępstwa – wszelkie okoliczności tej sprawy bada obecnie Prokuratura Rejonowa w Słupsku. Chodzi o błędnie przypisaną w protokole liczbę głosów na kandydatów PiS i KO do Senatu – tak wynika z zawiadomienia, które do prokuratury złożyła prezydent miasta. Wyższe wynik miał zostać przypisany kandydatce PiS, a w rzeczywistości miał go otrzymać kandydat Koalicji.

W komisji źle przypisano głosy? Prokuratura bada, czy doszło do przestępstwa
fot. roibu/Shutterstock

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował w środę zastępca prokuratora rejonowego w Słupsku Marcin Natkaniec, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone przez prezydent Słupska Krystynę Danilecką-Wojewódzką 23 października.

„Nastąpiło odwrócenie przypisania głosów”

- Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez członka, członków obwodowej komisji wyborczej nr 5 w Słupsku, polegającego na przypisaniu w protokole głosowania w obwodzie na kandydatów na senatora niewłaściwej liczby głosów ważnych kandydatom. Głosy co do ilości się zgadzały, ale przypisano je błędnie. Nastąpiło odwrócenie przypisania głosów – powiedział Natkaniec.

Zobacz także

Postępowanie jest prowadzone w kierunku popełnienia przestępstwa opisanego w art. 248 pkt 2 kk: „kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych, podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności”.

Źle przypisano liczbę głosów?

Czynności pod nadzorem prokuratury prowadzi policja. Jak poinformował zastępca prokuratora rejonowego, powinna je zakończyć do 23 listopada.

Zobacz także

W senackim okręgu wyborczym nr 62 o mandat ubiegali się Kazimierz Kleina (KO) i Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). W protokole Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 przypisano Kleinie 471 głosów, a Arciszewskiej-Mielewczyk 863 głosy. Według złożonego do prokuratury zawiadomienia powinno być na odwrót.

Zobacz także

Mandat senatora uzyskał Kleina, zdobywając 25 802 głosy (62,62 procent). Kontrkandydatka otrzymała 15 404 głosy (37,38 procent).

 

RadioZET.pl/PAP