Zamknij

Ufamy prezydentowi i politykom PiS. Sondaż CBOS nie pozostawia złudzeń

28.01.2020 14:51

Polacy wciąż pokładają największe zaufanie do polityków w osobach prezydenta Andrzeja Dudy (64 proc. wskazań) i premiera Mateusza Morawieckiego (59 proc.) – wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Według pomiarów ośrodka najbardziej ufamy obecnie rządzącym – najwyższy wskaźnik z opozycji ma Władysław Kosiniak-Kamysz (39 proc.), co jest jednak dopiero szóstym wynikiem stawce.

Andrzej Duda Mateusz Morawiecki
fot. East News/PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sondaż CBOS nie pozostawia złudzeń, zdecydowanie bardziej ufamy, niż nie ufamy prezydentowi Dudzie (64 proc. wobec 23 proc. nieufności) i premierowi Morawieckiemu (59 do 24 proc.). Na trzecie miejsce w rankingu zaufania wskoczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nadzieje pokłada w nim 46 proc. badanych, jednak co trzeci z nich nie ufa liderowi Solidarnej Polski (35 proc.)

Prezydent zdecydowanie prowadzi i to mimo spadku wskaźnika zaufania o 3 proc. względem ostatniego badania.

Zobacz także

Za podium znajduje się Jarosław Kaczyński. Szefowi PiS ufa 45 proc. badanych, ale nie ufa jednocześnie 40 proc. Kaczyński jest jedynym politykiem w stawce, którego zna każdy z ankietowanych.

Kolejne miejsce zajął szef MON, Mariusz Błaszczak. Ufa mu 41 proc. badanych, wobec 25 proc. tych, którzy nie pokładają w nich zaufania. Wskaźnik obojętności wobec Błaszczaka jak i jego nieznajomości zaznaczyło po 15 proc. badanych.

Szósty wynik w zakresie zaufania ma Władysław Kosiniak-Kamysz. Liderowi PSL ufa 39 proc. ankietowanych. Zdaniem CBOS wyróżnia go niski wskaźnik nieufności (15 proc.). Opinii o Kosiniak-Kamyszu nie ma 18 proc., a aż 23 proc. wciąż go nie zna. Tuż za szefem PSL plasuje się Paweł Kukiz. Koalicjant ludowców może liczyć na zaufanie 38 proc. pytanych, a nie ufa mu 27 proc. ankietowanych.

Zobacz także

Ósme miejsce w rankingu zaufania zajęła w styczniu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) z wynikiem 37 proc.(spadek o 3 proc.). Nie ufa jej co czwarty badany Polak (25 proc., wzrost o 3 proc.). Kandydatka KO na prezydenta jest obojętna 16 proc. pytanych, a 18 proc. jej nie rozpoznaje.

Dziesiątkę zamyka lider Nowej Lewicy i kandydat tej formacji na prezydenta Robert Biedroń (33 proc. deklaracji zaufania). Więcej Polaków mu jednak nie ufa, zdaniem CBOS ten wskaźnik wynosi 35 proc. Obojętność wyraża co piąty z nas (20 proc.), a 8 proc. przyznaje, że go nie zna.

RadioZET.pl/PAP