Zamknij

Sondaż CBOS: PiS i Lewica tracą. Zyskuje KO i PSL

17.01.2020 16:45

W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca - PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 23 proc., Lewicę - 10 proc.; PSL-Kukiz15 może liczyć na 7-proc. poparcie, a Konfederacja na 5 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

sondaż
fot. Jan Bielecki/ East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W styczniu oparcie dla PiS-u deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z przełomu listopada i grudnia.

Głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 23 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

SŁUCHAJ PODCASTU

Zobacz także

Na trzecim miejscu znalazła się w grudniu Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 10 proc. Polaków - to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny), wyniosło ono 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 3 proc.

Zobacz także

7 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz15 (wzrost o 1 pkt proc). Konfederację popiera 5 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

loader

W styczniu 78 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę.

Zobacz także

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-16 stycznia 2020 r. na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce: kiedy będą? [DATA, TERMIN, KANDYDACI, SONDAŻE]

RadioZET.pl/PAP