Zamknij

Spada poparcie dla rządu. Tak wynika z nowego sondażu

22.10.2019 11:37

Co Polacy myślą o obecnym rządzie? Wyniki badania na ten temat opublikowało Centrum Badań Opinii Społecznej. Jak się okazuje, większości respondentów odpowiada gabinet premiera Mateusza Morawieckiego.

Spada poparcie dla rządu. Tak wynika z nowego sondażu
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W stosunku do sondażu CBOS z września odsetek osób deklarujących się jako zwolennicy obecnego rządu zmalał o 3 punkty procentowe. Z kolei liczba jego przeciwników pozostała bez zmian, a odsetek obojętnych wzrósł o 2 punkty procentowe. Odsetek odpowiadających „trudno powiedzieć” na pytanie o stosunek do rządu wzrósł o 1 punkt procentowy, do 5 procent.

Efekty pracy rządu

Dobrze efekty pracy rządu oceniło w październiku 54 procent badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego badania), 30 procent (spadek o 2 punkty procentowe) źle ocenia działalność rządu, a 16 procent, oceniając rezultaty działań rządu, wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” (wzrost o 1 punkt procentowy).

Zobacz także

Ocena polityki gospodarczej

CBOS zapytał respondentów również o ocenę polityki gospodarczej rządu. W październiku 52 procent respondentów (bez zmian) oceniło, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwną opinię wyraziło 35 procent badanych (spadek o 2 pkt proc.). 13 proc. nie miało zdania w tej sprawie (wzrost o 2 pkt proc.).

Zobacz także

Zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki wyraziło w październiku 51 proc. ankietowanych przez CBOS, – to o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu. 32 proc. jest z tego niezadowolonych (spadek o 1 pkt proc.), a nie ma zdania w tej kwestii 17 proc. badanych (bez zmian).

Zobacz także

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3–10 października br. na reprezentatywnej losowej próbie 1013 dorosłych mieszkańców Polski.

loader

RadioZET.pl/CBOS/PAP