Zamknij

Sondaż Kantar: PiS na prowadzeniu, dalej KO i Hołownia. Sejm bez ludowców

16.03.2021 00:15

W marcowym sondażu Kantara prowadzi PiS z poparciem na poziomie 30 proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedza Koalicję Obywatelską (24 proc.) i Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (14 proc.). Nieco ponad dwie trzecie Polaków (67 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu już po epidemii koronawirusa.

Sejm RP
fot. Piotr Molecki/East News

Sondaż Kantar wskazuje na niższe poparcie koalicji rządzącej względem badań innych pracowni z podobnego okresu. W marcu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, PiS wespół z koalicjantami uzyskaliby głosy 30 proc. z nich.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 24 proc. To najwyższy wzrost poparcia względem badania Kantara z lutego - aż o sześć pkt. procentowych.

Sondaż Kantar. Dwie trzecie Polaków pójdzie do wyborów po epidemii

Kolejną pozycję w sondażu zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który nie nawiązałby jednak do drugiej KO. Poparcie inicjatywy b. kandydata na prezydenta wyniosłoby 14 proc. wyborców. Poza czołową trójką uplasowała się Lewica, która nie osiągnęła dwucyfrowego wyniku (8 proc.). Do Sejmu weszłaby jeszcze tylko Konfederacja, uzyskując poparcie na poziomie 5 proc. głosów.

Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL-Koalicja Polska (3 proc.) oraz ugrupowanie Kukiz’15 (2 proc.). Poza odnotowanym wzrostem poparcia KO oraz Lewicy (o 1 punkt procentowy), pozostałym siłom politycznym "uciekło" poparcie, ale nieznacznie - o jeden pkt. proc. Podkreślmy, że w marcu dwie trzecie Polaków (67 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu po epidemii koronawirusa. Wśród nich 33 proc. respondentów zdecydowanych jest na wzięcie udziału w głosowaniu, natomiast 34 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.

loader

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów, z czego 9 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 11 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

RadioZET.pl/PAP