Zamknij

Hołownia dogania PiS. Wysoki wynik Polski 2050 w nowym sondażu

18.03.2021 22:24

PiS utrzymuje poparcie na poziomie 30 procent, ale niedaleko z tyłu jest Polska 2050 Szymona Hołowni – wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla prawicowego portalu wpolityce.pl. Ruch Hołowni traci do koalicji rządzącej sześć punktów procentowych. Trzecia jest Koalicja Obywatelska, w Sejmie znalazłoby się łącznie pięć sił politycznych.

Sondaż Social Changes. Wysoki wynik Polski 2050
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sondaż Social Changes po raz kolejny wskazuje na wysokie poparcie dla ugrupowania Szymona Hołowni. Pracownia przygotowała dwa warianty badania – jedno uwzględniające ruch b. kandydata na prezydenta oraz drugie, bez niego, wyłącznie dla obecnych partii politycznych.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 31 proc. badanych deklarujących udział w głosowaniu. W wariancie bez Polski 2050 PiS wespół z koalicjantami zyskują nieznacznie – do poziomu 33 proc.

Sondaż Social Changes. PiS nieznacznie przed Polską 2050, bez szans na samodzielne rządy

W sondażu, który uwzględnia Polskę 2050, trzecie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, którą wskazało w badaniu 18 proc. osób. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie siły polityczne - 10 proc. respondentów wyraziło chęć głosowania na Lewicę, a 9 proc. na Konfederację.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz'15 oraz PSL, które jeszcze do zeszłej jesieni stanowiły koalicję. Uzyskałyby, kolejno, 3 i 2 proc. wskazań badanych. Z kolei 2 proc. respondentów wskazało natomiast odpowiedź "inne ugrupowanie".

loader

Na braku Szymona Hołowni w jednym z wariantów zyskuje KO (24 proc.), nieco wyższe notowania zbiera również Lewica (13 proc.). Z kolei chęć głosowania na Konfederację zadeklarowało 10 proc. respondentów. Nieobecność Hołowni nie poprawia sytuacji ludowców i aktywistów Kukiza, którzy również w tym układzie nie wchodzą do Sejmu (łącznie 3 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej grupie 1054 dorosłych Polaków w dniach 5-8 marca 2021 r.

RadioZET.pl/wpolityce.pl