Zamknij

Tusk czy Trzaskowski? Wiemy, z kim na czele KO miałaby wyższy wynik

30.07.2021 20:21

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 36 proc. Druga jest Koalicja Obywatelska, która miałaby do rządzących mniejszą o kilka punktów procentowych stratę, gdyby na jej czele stał obecnie Rafał Trzaskowski, a nie Donald Tusk - wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl. 

Sondaż
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Sondaż na zlecenie portalu wpolityce.pl przeprowadziła w dniach 23-26 lipca pracownia Social Changes. Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby je Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Solidarna Polska i Porozumienie. Rządząca od 2015 roku koalicja mogłaby liczyć na 36 proc. poparcia, co stanowi wzrost o 2 pkt proc. względem poprzedniego sondażu.

Sondaż. PiS wygrywa, KO i Polska 2050 na podium

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska, na którą głosować chce 24 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 19 proc. (bez zmian względem ostatniego badania). 

Ponadto swoich przedstawicieli na Wiejskiej miałyby Konfederacja (9 proc. - bez zmian) i Lewica (7 proc. - spadek o 1 pkt proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby z kolei ugrupowania, które jeszcze w 2019 roku tworzyły wyborczy sojusz - zarówno PSL, jak i Kukiz'15 cieszą się na ten moment poparciem zaledwie 2 proc. respondentów. Deklarowana frekwencja w wyborach wyniosła 69 proc.

"W innym badaniu obecnej fali zapytaliśmy badanych, jak głosowaliby, gdyby liderem Platformy Obywatelskiej był Rafał Trzaskowski. Okazuje się, że prezydent Warszawy podniósłby notowania partii o 3 punkty w stosunku do wyniku, który osiąga ona pod przywództwem Tuska" - informuje wPolityce.pl.

loader

RadioZET.pl/PAP