Zamknij

Samorządy zawalczą z rządem. Żądają pieniędzy za koszty poniesione na reformę oświaty

20.05.2019 16:53

Samorządy dużych miast czują się oszukane przez rząd w sprawie tzw. reformy oświaty. Władze Łodzi wezwały dziś ministra finansów, by resort opłacił koszty związane ze zmianami w tamtejszych szkołach. Rząd obiecywał, że samorządy nie dołożą się do reformy. Podobne wezwania mają wkrótce wpłynąć z innych miast.

Samorządy zawalczą z rządem. Żądają pieniędzy za koszty poniesione na reformę oświaty
fot. FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA/Polska Press/East New

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sporu o polską oświatę ciąg dalszy. Samorządy dużych polskich miast z trudem finansują oświatę po zmianach wprowadzonych reformą rządu PiS. Lwią część wydatków samorządów stanowi właśnie szkolnictwo.

O braku porozumienia na linii rząd-samorządy świadczy dzisiejsza decyzja władz Łodzi. Wiceprezydent tego miasta Tomasz Trela zapowiedział, że złoży w Ministerstwie Finansów przedsądowe wezwanie do zapłaty za reformę ośœwiaty.

Jak mówił dziś na konferencji "reforma miała być bezkosztowa, ale miasto musiało do niej dopłacić".

- Analizowaliœmy koszty związane z wdrożeniem reformy edukacji. Tej reformy, która miała być bezkosztowa. Nic się podobnego nie wydarzyło. My wydajemy cały czas bardzo dużo pieniędzy na dostosowanie pomieszczeń, klas, pracowni, zatrudnianie nowych nauczycieli, na wypłaty odszkodowań dla nauczycieli, którzy tracą pracę - powiedział wiceprezydent Łodzi.Wspomniane wydatki w przypadku Łodzi sięgnęły 2,3 miliona złotych. Taką też kwotę miasto wpisało w... przedsądowe wezwanie do zapłaty, które skierowało do ministra finansów RP!

Wspólnie z innymi samorządami postanowiliœmy złożyć przedsądowe wezwanie do zapłaty do ministerstwa finansów powiedział wiceprezydent Łodzi

Trela wspomniał też, że inne miasta - zrzeszone w Unii Metropolii Polskiej - złożą podobne wezwania jutro w stolicy. Samorządy roszczą sobie prawo do ponad 100 milionów złotych.

- Z nami we wtorek będą wszystkie największe miasta, które są zrzeszone w Unii Metropolii Polskiej. Łącznie wezwanie do zapłaty będzie wynosiło ponad 103 mln zł. Chcemy jutro bardzo wyraŸnie powiedzieć - dośœć oszukiwania, doœść kłamania, dośœć ograbiania budżetów samorządów - zakończył ostro wiceprezydent Łodzi, zaznaczając, że wydatki na oświatę są stale podnoszone przez rząd.

Zobacz także

Poza Łodzią stosowne wnioski mają jutro złożyć władze Białegostoku, Katowic, Lublina, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia i Warszawy.

loader

RadioZET.pl/PAP