Zamknij

Orban przyleci do Warszawy. Kolejne spotkanie z Morawieckim ws. UE

30.11.2020 13:10

Viktor Orban przyleci w poniedziałek wieczorem do Warszawy i spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller, tematem spotkania szefów rządów Węgier i Polski będzie m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE 

Morawiecki Orban
fot. RadioZET

Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik rządu Piotr Müller, "dzisiejsze robocze spotkanie ma na celu m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej". O spotkaniu jako pierwszy nieoficjalnie informował portal TVP Info.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry sprzeciwiają się rozporządzeniu dotyczącemu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Polska i Węgry zawetują budżet UE? Morawiecki wyraził gotowość

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. W rozmowie z szefową niemieckiego rządu Morawiecki przyznał, że Polska jest gotowa do zawetowania budżetu. 

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował natomiast list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Zobacz także

To będzie kolejne w tym temacie spotkanie premierów Polski i Węgier. W czwartek w Budapeszcie Morawiecki i Viktor Orban podpisali oni deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

loader

RadioZET.pl/PAP