Zamknij

Starcie Sikorski-Kowalski w Sejmie. "Okłamujecie Polaków"

17.11.2020 15:47

Do ostrej polemiki doszło dziś na korytarzu sejmowym między europosłem Radosławem Sikorskim (Koalicja Obywatelska) a wiceministrem sprawiedliwości Januszem Kowalskim (Zjednoczona Prawica). Sikorski zarzucał PiS-owi okłamywanie Polaków w sprawie weta unijnego ze strony rządu Morawieckiego. Wypomniał rządzącym łamanie konstytucji, a sędzię Julię Przyłębską nazwał „kucharką Kaczyńskiego”.

Radosław Sikorski, Janusz Kowalski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Napięcie w polskiej polityce jest wysokie, o czym świadczy temperatura dzisiejszej dyskusji Radosława Sikorskiego z Januszem Kowalskim. Europoseł oraz wiceminister sprawiedliwości spotkali się w Sejmie, gdzie w obecności mediów punktowali działania politycznych oponentów.

Zaczął Sikorski, który postawę PiS i argumentację rządzących przy wetowaniu budżetu UE nazwał wprost kłamstwem. - Państwo okłamujecie Polaków w sprawie Unii Europejskiej. Mówicie, że praworządność jest zagrożeniem dla suwerenności. Jesteście pierwszą ekipą Ministerstwa Sprawiedliwości w jakimkolwiek kraju europejskim, która jest przeciwko praworządności - zaczął Sikorski.

Sikorski kontra Kowalski. "Okłamujecie Polaków"

Wiceminister Kowalski uderzył, jak wszyscy w Zjednoczonej Prawicy w ostatnim czasie, w patriotyczne tony. Jego zdaniem „Polska jest szantażowana przez Niemców i Brukselę”. Wypomniał Sikorskiemu, że jako szef MSZ za rządów PO-PSL prowadził „politykę odpowiadającą na postulaty niemieckie”.

Zobacz także

- Odpowiedzialna polityka, gdy Polska jest szantażowana, polega na staniu po stronie interesu narodowego - mówił Kowalski. Sikorski przypomniał, że PiS łamie prawo od czasu przejęcia władzy w 2015 roku, m.in. przez wybranie sędziów dublerów do Trybunału Konstytucyjnego, któremu przewodzi osoba bliska szefowi PiS. - Pani magister Przyłębska jest kucharką prezesa Kaczyńskiego, a nie niezależną prezes TK - mówił Radosław Sikorski. - Przywołuję pana do porządku! - odparł Kowalski.

RadioZET.pl/Wyborcza.pl