Zamknij

Strajk trwa, a Morawiecki wyjeżdża z Polski. Przed wylotem zaapelował do nauczycieli

14.04.2019 18:54

Mateusz Morawiecki, tuż przed wylotem do Brukseli, gdzie będzie rozmawiać o rolnictwie i bezpieczeństwie energetycznym, odniósł się do trwającego już siódmy dzień strajku nauczycieli. Premier zwrócił się do pracowników oświaty z serią próśb, w tym o „odłożenie sporu na bok”, zawieszenie strajku na czas świąt i niezakłócanie przebiegu egzaminów.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Jakub Kamiński

Mateusz Morawiecki, który w niedzielę po południu przed wylotem do Brukseli spotkał się z dziennikarzami na warszawskim Okęciu, zaapelował do pracowników oświaty, by nie zakłócali przebiegu egzaminów.

Powinniśmy mieć taką wspólną zasadę, że tam, gdzie chodzi o dobro młodzieży, dobro uczniów, to spory pomiędzy - nazwijmy to umownie - dorosłymi, odkładamy na bok. Spory nie mogą zakłócić tego normalnego przebiegu egzaminów.

Jak dodał, ten spór powinien zostać odłożony na bok również w okresie świątecznym. „Jeśli się nie udaje go zakończyć, to chociaż właśnie wstrzymać go na ten czas" - powiedział.

Zobacz także

Strajk nauczycieli. Co będzie po świętach?

Morawiecki podkreślił w niedzielę, że zaraz po świętach ruszy inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu. Jak mówił, chciałby do niego zaprosić pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców, ale też rodziców, żeby mogli być przekonani o tym, "że szkoła uczy we właściwy sposób, że szkoła ma dobrych nauczycieli" - mówił.

Chciałbym poprosić, żeby ten okrągły stół był takim nowym otwarciem i żeby wspólnie uszanować tę inicjatywę i żeby jutro egzaminy odbyły się w sposób zgodny z planem.

Strajk nauczycieli a egzamin ósmoklasisty

W poniedziałek, który będzie jednocześnie ósmym dniem strajku nauczycieli, ponad 377 tysięcy uczniów ósmych klas z 12,7 tysięcy polskich szkół, przystąpi o godzinie 9 do egzaminu.

W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą pisać test z języka polskiego - potrwa 120 minut (dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut). W drugim dniu, we wtorek, będzie egzamin z matematyki - potrwa 100 minut (może być wydłużony do 150 minut). W trzecim dniu, w środę, będzie egzamin z języka obcego - potrwa 90 minut (może być wydłużony do 135 minut).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP