Zamknij

Rozmowy związków i rządu zakończone. Nie ma porozumienia

18.04.2019 13:24

– Jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowych ekspertów, mediatorów do rozmów. W zbliżającym się okrągłym stole jesteśmy otwarci na wykorzystanie wszystkich ekspertów proponowanych przez centrale związkowe – powiedział w czwartek po rozmowach z oświatowymi związkami zawodowymi szef KPRM Michał Dworczyk.

Rozmowy związków i rządu zakończone. Nie ma porozumienia
fot. Piotr Molecki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W trakcie przedświątecznych rozmów przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi nie zawarto porozumienia.

– Zaproponowaliśmy rozpoczęcie znacznego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli od września 2020 r. Średnio dla nauczyciela dyplomowanego 250 zł podwyżki za zwiększenie o 90 minut czasu pracy w tygodniu – oznajmiła z kolei wicepremier ds. społecznych, Beata Szydło.

Zobacz także

Dworczyk wskazał, że propozycja związków ma dwa punkty – pierwszy dotyczy zaproszenia mediatorów do dalszych rozmów, drugi zaś – wzrostu wynagrodzeń.

Zobacz także

„Jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowych ekspertów, mediatorów”

Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki). Potem 30 proc. w dwóch ratach po 15 proc., a obecnie postulują 30 proc. w tym roku w rozbiciu na większą ilość transzy.

– Cały czas 30 proc. pozostaje niezmienne. Krótko mówiąc, z zasadniczego punktu widzenia, zmiany żadnej nie można w tym dostrzec  – stwierdził.

Zobacz także

– My oczywiście jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowych ekspertów, mediatorów do rozmów. Choć podkreślamy, że pani przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego pełni świetną role mediatora, nie tylko instytucjonalnego, ale jako osoba, doskonale prowadziła te spotkania. Niemniej w zbliżającym się okrągłym stole jesteśmy otwarci na wykorzystanie wszystkich ekspertów proponowanych przez centrale związkowe – dodał.

RadioZET/PAP