Oceń
Marek Martynowski nie jest już szefem senackiej części klubu PiS. Informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska, nie komentując tej decyzji.
Marek Martynowski rezygnuje z funkcji szefa klubu PiS w Senacie
"Informuję, że z dniem 6 lipca 2021 rezygnuję z funkcji szefa klubu senackiej części Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS" – napisał Martynowski w piśmie skierowanym do szefa Klubu marszałka Ryszarda Terleckiego. Zdjęcie pisma umieścił pod wpisem, w którym zastrzega, że wyjaśnił motywy decyzji w rozmowie z Terleckim i nie będzie więcej jej komentował. Zaznaczył jedynie, że rezygnacja to skutek niedzielnego wyboru sekretarza generalnego partii.
"’Walka’ z nepotyzmem w naszych szeregach (patrz: niedzielny wybór sekretarza generalnego) skutkuje moją rezygnacją z funkcji szefa klubu PiS w Senacie i wiceprzewodniczącego KP PiS" - napisał Martynowski. Odniósł się w ten sposób do wyboru sekretarza generalnego partii, którego dokonano na kongresie Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę. Funkcję objął Krzysztof Sobolewski, który był szefem Komitetu Wykonawczego PiS. Żona Sobolewskiego zasiadała w radach nadzorczych trzech spółek skarbu państwa m.in. Orlen Paliwa. W niedzielę Sobolewski przekazał, że jego małżonka już nie zasiada w żadnej z tych rad.
PiS przyjął uchwałę ws. nepotyzmu. Zawiera jednak wyjątki
W niedzielę Jarosław Kaczyński zapowiedział walkę z nepotyzmem w szeregach PiS. Delegaci kongresu Prawa i Sprawiedliwości podjęli w tej sprawie uchwałę. Postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
W dokumencie znalazły się jednak wyjątki. Wymienione w uchwale ograniczenia nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".
RadioZET.pl/PAP/TVN24.pl/oprac. AK
Oceń artykuł