Zamknij

Sędzia TK Stanisław Piotrowicz: Uchwała Sądu Najwyższego niezgodna z konstytucją

Bartłomiej Chudy
20.04.2020 18:14

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś, że orzeczenie trzech izb Sądu Najwyższego o braku uprawnień sędziów nowej KRS, jest niezgodne z konstytucją i prawem europejskim. Orzeczenie TK odczytał zaprzysiężony niedawno sędzia, Stanisław Piotrowicz.

Stanisław Piotrowicz
fot. Screen Trybunal.gov.pl

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ciąg dalszy sporu o polskie sądownictwo. W styczniu trzy izby Sądu Najwyższego (Karnej, Cywilnej, Pracy) orzekły, że sędziowie powołanej za rządów PiS Krajowej Rady Sądownictwa nie mają uprawnień do orzekania.

Zobacz także

Sędziowie unieważnili też (niezależnie od daty wydania) wszystkie orzeczenia Izby Dyscyplinarnej przy SN, również powołanej za rządów PiS.

W obliczu sporu premier Mateusz Morawiecki skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Dziś TK wydał orzeczenie. Trybunał uznał niezgodność uchwały izb SN z konstytucją i prawem europejskim. Jak zaznaczył w ustnym uzasadnieniu sędzia Stanisław Piotrowicz, zaskarżona uchwała jest niezgodna z konstytucją, ponieważ nie można jej - zdaniem TK - pogodzić z istotą prerogatywy prezydenta do powoływania sędziów.

Prerogatywa prezydenta nie podlega kontroli w jakimkolwiek trybie. Tym bardziej nie może stanowić przedmiotu ograniczenia, czy jakiegokolwiek zawężenia interpretacyjnego dokonanego w treści podstawowego aktu normatywnego

 - wskazał Piotrowicz.

Wyrok nie zapadł jednogłośnie. Zdania odrębne zgłosili sędziowie: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.

Piotrowicz uzasadniał, że uchwałą SN „jest w rzeczywistości aktem zmieniającym przepisy prawa obowiązujące w Polsce”.

Uchwała SN nie może być aktem normatywnym zmieniającym konstytucyjne normy określające kompetencje organów państwa, wprowadzającym zasady ich wykonywania i ograniczającym lub warunkującym realizację konsekwencji prawnych" wynikających z prerogatyw Prezydenta RP. W ocenie TK uchwałą naruszyła standard niezależności sądu i niezawisłości sędziego

- mówił Piotrowicz.

Trybunał wydał orzeczenie w pełnym składzie, któremu przewodniczyła prezes TK Julia Przyłębska. Wyrok TK jest ostateczny.

Sąd Najwyższy stosuje unik

Tego samego dnia prezes SN, sędzia Małgorzata Gersdorf zadecydowała o przekazaniu spraw rozpatrywanych przez Izbę Dyscyplinarną SN do tzw. starych izb – Pracy i Karnej. Jak podaje PAP, zarządzenie „ma związek z postanowieniem TSUE z 8 kwietnia br.” o natychmiastowym zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony. Zarządzenie prezes SN wchodzi w życie z dniem podpisania, czyli w poniedziałek.

Zobacz także

Prezydent skorzysta z uprawnienia. "Nie będzie dwuwładzy w SN"

PiS przygotowało się na taki obrót spraw. Prezydent zapowiedział, że skorzysta z nowych uprawnień i wybierze nowego prezesa SN.

Nie będzie dwuwładzy w Sądzie Najwyższym

– powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Pytany, co się stanie, gdy wskazanie kandydatów na I prezesa SN nie będzie możliwe ze względu na epidemię, zauważył, że „to są wyzwania do podjęcia na gruncie ustawy o SN i regulaminu SN, które będą rozstrzygane przez osobę wykonującą obowiązki I prezesa, skoro zabrakło w tej sprawie działań przed upływem kadencji dotychczasowej I prezes”.

Zazwyczaj było tak, że to Sąd Najwyższy postulował pewne zmiany. Nie znam korespondencji, która by wypływała z SN i wskazywała na potrzebę dokonania takich zmian

– powiedział "DGP" Mucha.

RadioZET.pl/PAP