Zamknij

Tusk proponuje czterodniowy tydzień pracy. "Gdy wygramy wybory, wprowadzimy pilotaż"

09.07.2022 14:04

Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy - stwierdził Donald Tusk. Podkreślił jednak, że "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili". Szef PO wypowiedział się również ws. związków partnerskich.

Donald Tusk
fot. PAP

Donald Tusk wziął udział w spotkaniu z młodymi podczas Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szczecinie. Lider największej partii opozycyjnej pytany był m.in. o plany partii, w przypadku wygranych wyborów, w związku z automatyzacją i jej wpływem na rynek pracy.

Czterodniowy tydzień pracy? Tusk: gdy wygramy wybory

- Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny [...] w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia - powiedział Tusk. W dalszej części wypowiedzi zaskoczył proponowanym przez siebie pomysłem.

Stwierdził bowiem, że w wielu krajach "myśli się o tym, w jaki sposób zmienić pewien model społeczny" i dostosować się do takich trendów, jak automatyzacja. Dodał, że od kilku lat w niektórych krajach testuje się czterodniowy tydzień pracy, choć "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili".

Uważam, że w Polsce powinniśmy, i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory - przepraszam: kiedy wygramy wybory - żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy. Donald Tusk

Wskazał jednocześnie, że istnieją dwa modele tego rozwiązania - skracanie dnia pracy lub całego tygodnia. Podkreślił jednak, że "mówi się raczej o czterodniowym tygodniu pracy". - Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy - powiedział Tusk, nagradzany oklaskami z sali.

Zaznaczył, że "to nie jest proste", ale "nie ma wątpliwości", że rozwiązania przyjęte w pandemii, jak praca zdalna oraz nowoczesne technologie "będą kazały nam od razu po przejęciu odpowiedzialności za państwo poważnie potraktować wyzwanie dotyczące czasu pracy".

Tusk o związkach partnerskich. Szef PO o "godności ludzkiej"

Przewodniczący PO pytany był też o plany legislacyjne na temat m.in. prawa aborcyjnego i praw mniejszości. - Jak już wygramy wybory, to wszystkie decyzje dotyczące np. sądownictwa, trybunałów, które były nielegalne z punktu widzenia konstytucji, polskiego i europejskiego prawa, będą unieważnione. Pani Pawłowicz nie będzie miała nic do powiedzenia - mówił.

Podkreślił też, że jedną z pierwszych decyzji w przypadku wygranych wyborów "będzie w Polsce prawna możliwość zawierania związków partnerskich". - Jest to dla mnie konsekwencja myślenia w kategoriach godności jednostki ludzkiej [...]. Istotą naszych rządów - czy to będzie kwestia praw kobiet, kwestia aborcji czy związków partnerskich, relacji państwo-Kościół - istotą decyzji i działań w tych obszarach jest poszanowanie dla drugiego człowieka - podsumował Tusk.

loader

RadioZET.pl/PAP