Zamknij

Kaleta ostrzega przed chaosem i anarchią. Tzw. ustawa kagańcowa „ratuje Polskę”

17.01.2020 14:49

Nowelizacja ustaw sądowych ratuje Polskę przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią - powiedział w piątek w Senacie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem uchwalenie tej noweli jest niezbędne do zachowania stabilności systemu prawnego. - Ta ustawa ratuje nasze państwo przed wielkim chaosem - mówił.

Sebastian Kaleta
fot. PAP/Piotr Nowak
loader

Senat chce w piątek zakończyć pracę nad poselskim projektem tzw. ustawy kagańcowej, której celem jest wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów. Projekt był dziś w izbie wyższej szeroko dyskutowany. 

- Pilne uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, a jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to gwarantuję, że konsekwentnie będziemy zmieniać polskie sądownictwo. (...) Jeszcze wiele lat przed nami, wiele ważnych ustaw - powiedział na zakończenie senackiej debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wiceszef MS w wystąpieniu podkreślił, że ustawa ta reguluje tylko tę część funkcjonowania sędziów, która dotyczy uprawnień sędziego do podważania statusu innych sędziów. - To jest odebranie sędziom prawa, które sobie uzurpują do decydowania, czy w Polsce rządzi konstytucja i demokracja, czy sędzia rejonowy - mówił Kaleta i podkreślał, że rozpatrywana nowelizacja nie jest "ustawą kagańcową".

Ta ustawa ratuje nasze państwo przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią

- oświadczył Kaleta. Według niego ustawa "stabilizuje polski system prawny, stabilizuje go przed anarchią, chroni system prawny przed możliwością podważania każdego wyroku wydanego przez ostatnie 30 lat".

Zwracając się do opozycji Kaleta powiedział, że jej przedstawiciele troszczą się wyłącznie o to, żeby sędziowie nie odpowiadali przed Izbą Dyscyplinarną SN i żeby sędziowie mieli wyłączny wpływ na obsadę stanowisk sędziowskich. Według niego uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, żeby została zachowana stabilność systemu prawnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP