Zamknij

Nowy sondaż CBOS. PO traci poparcie, zaskakujący wynik Wiosny

16.04.2019 16:19

W kwietniu na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem chciało głosować 43 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów do Sejmu i Senatu, na PO - 18 proc., na Wiosnę - 5 proc. Kukiz'15 i PSL znaleźli się poniżej progu wyborczego. Na te ugrupowania chce głosować po 4-proc. wyborców - wynika z sondażu CBOS.

Nowy sondaż CBOS. PO traci poparcie, zaskakujący wynik Wiosny
fot. Piotr Molecki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami zadeklarowało 43 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. W porównaniu z marcem odsetek zwolenników rządzącej koalicji zmalał o 1 punkt procentowy.

Zobacz także

18 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. W porównaniu z sondażem z marca PO straciła 2 punkty procentowe.

Wiosna Biedronia na trzecim miejscu!

Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Roberta Biedronia - Wiosna, która może liczyć na 5-proc. poparcie. W porównaniu do minionego miesiąca Wiosna zyskała 1 punkt procentowy.

Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Głosowanie na ruch Kukiz’15 i PSL zadeklarowało po 4 proc. badanych chcących wziąć udział w wyborach. Poparcie dla Kukiz'15 w porównaniu z marcem spadło o 1 punkt procentowy; poparcie dla PSL utrzymało się na tym samym poziomie.

 

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, progu wyborczego nie przekroczyłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 3 proc., KORWiN, na które chce głosować 2 proc. ankietowanych, Nowoczesna, którą popiera 2 proc. badanych oraz Partia Razem i Ruch Narodowy, na które głosowałoby po 1 proc. badanych.

Wybory parlamentarne

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w kwietniu uczestniczyłoby w nich, według własnych deklaracji, 74 proc. uprawnionych. 12 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. deklaruje, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

 

CBOS zauważa, że na progu kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego układ sił na krajowej scenie politycznej wydaje się ustabilizowany. "Dużym poparciem cieszy się rządząca partia wraz koalicjantami, co może być związane ze złożonymi w lutym atrakcyjnymi dla niektórych wyborców propozycjami programowymi PiS, zwanymi nową piątką PiS lub piątką Kaczyńskiego, a także z dodatkowymi obietnicami zapowiedzianymi w trakcie realizacji badania" - oceniono.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 r. na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET/PAP