Zamknij

Wittkowicz: oferta rządu jest niczym więcej jak prowokacją

18.04.2019 13:44

– Pokusimy się o konsultację propozycji rządowej – powiedział po czwartkowych rozmowach w sprawie sytuacji w oświacie przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Jak z kolei podkreślił szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz, propozycja rządu jest „niczym więcej jak prowokacją, żeby strajk nie mógł być zawieszony”.

Wittkowicz: oferta rządu jest niczym więcej jak prowokacją
fot. PAP/Tomasz Gzell

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Mamy iść do naszych koleżanek i kolegów z informacją, prośbą o konsultacje propozycji strony rządowej, bo pani premier oczekuje, że być może środowisko zareaguje inaczej niż kierownictwo związku – powiedział mediom przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Propozycja rządu jest „prowokacją”

– Zapewniam panią premier, że o takie stosowne konsultacje się pokusimy i to niezwłocznie – dodał.

Zobacz także

Szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz stwierdził, że propozycja rządu jest „niczym więcej jak prowokacją, żeby strajk nie mógł być zawieszony”. Jego zdaniem „na stole nie ma żadnej sensownej propozycji”.

Zobacz także

Wittkowicz podkreślił, że rząd odmówił rozmów w sprawie dodatkowego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli w roku 2019. Dodał, że rząd nie udzielił pisemnie odpowiedzi na ubiegłotygodniowe propozycje strony związkowej.

– Oferta rządu dla strajkujących nauczycieli jest taka, że ci, którzy utrzymają się w przyszłym roku w zawodzie, będą mogli mieć szanse na podwyżkę rzędu 120 zł netto do wynagrodzenia zasadniczego – powiedział. Zaznaczył, że kwota ta odnosi się do nauczycieli dyplomowanych, bo mianowani, kontraktowi i stażyści otrzymaliby mniej.

Propozycja rządu

Wicepremier Beata Szydło poinformowała, że rząd zaproponował „rozpoczęcie znacznego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli od września 2020 r., średnio dla nauczyciela dyplomowanego 250 zł podwyżki za zwiększenie o 90 minut czasu pracy w tygodniu”.

Zobacz także

RadioZET/PAP