Zamknij

Zbigniew Stonoga ponownie aresztowany. "Jego stan zdrowia umożliwia areszt"

07.05.2020 21:10

Zbigniew Stonoga jest osobą, której stan zdrowia umożliwia stosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś. Kolejne aresztowanie Stonogi ma związek ze sprawą prania brudnych pieniędzy.

Zbigniew Stonoga
fot. STEFAN MASZEWSKI /REPORTER

Zbigniew Stonoga został zatrzymany w środę 6 maja w godzinach popołudniowych. Po zażaleniu prokuratora warszawski sąd okręgowy orzekł warunkowy areszt wobec kontrowersyjnego biznesmena.

Postępowanie, którego dotyczył ten wniosek aresztowy, jest "odpryskiem" sprawy, w której główny proces toczy się już przed krakowskim sądem, ma chodzić m.in. o zarzut prania pieniędzy. 28 lutego br. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Północ nie uwzględnił wniosku o areszt. Na tamto postanowienie prokuratura złożyła zażalenie.

Zbigniew Stonoga aresztowany. Prokuratura zabrała głos

Jak przekazano, prokuratura wystąpiła z wnioskiem o areszt Stonogi po ustaleniu, że w latach 2014-2018 jako prokurent spółki handlującej samochodami przelewał on z jej kont i innych firm pieniądze na rachunki swoich bliskich i innych osób. 26 lutego usłyszał on zarzuty dotyczące przywłaszczenia około 3,5 mln zł na szkodę zarządzanych przez niego spółek i prania brudnych pieniędzy w kwocie ponad 2,5 mln zł. "Przywłaszczone kwoty posłużyły do zakupu pięciu nieruchomości – czterech w Warszawie i jednej w Krynicy Morskiej, których własność została następnie przeniesiona na inne osoby" - przekazał Saduś. Dodał, że podejrzanemu grozi do lat 15 więzienia, gdyż z popełnienia przestępstw uczynił on sobie stałe źródło dochodów.

Rodzina Stonogi zatrzymana. „Ziobro, zwolniłeś u mnie wszelkie hamulce!”

"Potwierdzam warunkowe aresztowanie Zbigniewa Stonogi w związku z uwzględnieniem zażalenia prokuratury na postanowienie z 28 lutego. Rodzina nie ma takich pieniędzy. Do zatrzymania doszło pięć godzin po wydaniu postanowienia celowo, aby pozbawić mojego klienta zorganizowania zbiórki na kaucję w kwocie 200 tys. zł lub uzyskania pomocy od osób trzecich. Stonoga miał wyznaczony termin 14-dniowy na jej wpłacenie" - mówił PAP w środę obrońca Stonogi mec. Michał Wąż.

Prokuratura: stan zdrowia Stonogi umożliwia stosowanie wobec niego aresztu

"Przed skierowaniem wniosku o areszt prokuratura uzyskała obszerną dokumentację medyczną Zbigniewa S. oraz opinie biegłych lekarzy z Zakładów Medycyny Sądowej dotyczące jego stanu zdrowia. Jak wynika z opinii sporządzonej przez lekarzy różnorodnych specjalizacji u S. nie stwierdzono schorzeń, w tym o charakterze nowotworowym, stanowiących przeciwwskazania do pozbawienia go wolności" - powiedział prokurator Saduś.

Stonoga spotkał Kuchcińskiego. ''Pan przekaże Ziobrze trzy ch**e ode mnie''

Stonoga jest znany organom ścigania od ponad 20 lat. Przeciwko niemu toczyły się postępowania dotyczące m.in. przestępstw gospodarczych, fałszowania dokumentów, oszustw, składania fałszywych zeznań i znieważania (w tym Prezydenta RP). "S. to znany organom ścigania konfabulant i recydywista. Od 2000 r. 21 razy był prawomocnie skazywany za różnorodne przestępstwa, w tym kilkukrotnie skazywany za oszustwa" - głosi czwartkowy komunikat praskiej prokuratury okręgowej.

Zbigniew Stonoga zgadza się na podawanie pełnego nazwiska, bo - jak przekazywali jego obrońcy - "uważa, że jest niewinny".

RadioZET.pl/PAP