Zamknij

Ziobro żąda weta Polski ws. budżetu UE: Instytucjonalne, polityczne zniewolenie

16.11.2020 11:32

Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto ws. budżetu UE – przekonuje Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. Jest przekonany, że wniosek w tej sprawie złoży wkrótce premier Mateusz Morawiecki. – Nie chodzi to o żadną praworządność, która jest tylko pretekstem, pięknym słowem, który ładnie trafia do ucha. Chodzi realnie o instytucjonalne, polityczne zniewolenie, radykalne ograniczenie suwerenności – powiedział Ziobro.

Zbigniew Ziobro, weto budżetu UE
fot. Radio ZET

Polska coraz bliżej zawetowania projektu budżetu Unii Europejskiej. Wątpliwości w tej sprawie nie ma Solidarna Polska. Koalicjant PiS idzie na zwarcie ze wspólnotą, nie uznając wymogów UE ws. uzależnienia budżetu unijnego od praworządności.

O powiązaniu wypłat unijnych z warunkiem praworządności wiadomo od początku listopada, gdy niemiecka prezydencja i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w tej sprawie. Zostało ono mocno skrytykowane przez rządy Polski i Węgier. Przed wetem ostrzegał już wcześniej premier Mateusz Morawiecki, nie godząc się w imieniu Polski na warunek praworządności.

Weto polski na forum UE pewne? Ziobro: To cena suwerenności

Jeszcze ostrzej sprawę postawili dziś politycy Solidarnej Polski. Skrajna opcja w obozie rządzącym widzi w niej atak na polską suwerenność.

To jest kwestia, która będzie rozstrzygać o tym, czy Polska będzie suwerennym podmiotem w ramach tej wspólnoty, jaką jest UE, czy też zostanie poddana politycznemu i zinstytucjonalizowanemu zniewoleniu Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

Według polityka właśnie teraz jest „moment na skuteczne wykorzystanie realnej władzy, jaką traktaty UE przypisują poszczególnym państwom, w tym Polsce”. - Po to właśnie ta zasada weta została w pewnych sprawach traktatowych zastrzeżona - mówił Ziobro, jasno domagając się weta na forum unijnym od premiera Morawieckiego.

RadioZET.pl/PAP