Zamknij

Ziobro w Senacie: Problem sądownictwa leży w rozbuchanej korporacji

15.01.2020 17:50

O tysiącu sędziów powołanych w PRL, problemie rozrośniętej korporacji i potrzebie reformy sądownictwa mówił dziś w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Senatorzy opozycji punktowali go za aferę hejterską, forowanie przez PiS prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza, czy plan wymiany „kolesi na kolesi”.

Zbigniew Ziobro
fot. Jan Bielecki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Senacie trwa wzmożona debata nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Rząd i PiS mówią o potrzebie uporządkowania chaosu prawnego, do czego nie zabrał się wcześniej żaden rząd wolnej Polski. Opozycja, mająca większość w Senacie, mówi wprost o ustawie kagańcowej, niszczącej demokratyczny trójpodział władzy.

Zobacz także

W czasie wizyty marszałka Senatu u prezydenta Andrzeja Dudy (mieli rozmawiać o ustawie o sędziach) w Senacie przemawiał minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro nie ukrywał poparcia dla ustawy PiS, które jako pierwsze podjęło próbę reformy wymiaru sprawiedliwości.

Warto zastanowić się nad tym, że główna przyczyna problemu polskiego sądownictwa nie leży w procedurach, a w rozrośniętej, rozbuchanej korporacji, która działa niczym państwo w państwie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

Ziobro podkreślał, że reformy domaga się większość Polaków, ale w ostatnich 30 latach żaden rząd „rozwiązać problemu nie mógł i nie potrafił”.

Zobacz także

- Ja mam dzisiaj pytanie: skąd ta bezradność, skąd ta niemoc wszystkich rządów po kolei, jeśli patrzymy na przekrój wszystkich lat od 1989 roku, które nie mogły sobie poradzić z tym narastającym problemem? - mówił Ziobro.

Opozycja: "Chce pan wymiany kolesi, to nie jest sensowna reforma"

Na tezy ministra w trybie sprostowania odpowiadał senator Marek Borowski (Lewica).

Nowymi kolesiami pan zastąpił starych kolesiów. Nie zaproponował pan sensownej reformy, tylko zamiany "tamtych" na "swoich" Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej

Borowski odpowiadał na komentarz Ziobry o tysiącu sędziów powołanych z czasów PRL. Podkreślił, że forowany przez PiS prokurator Stanisław Piotrowicz dowodzi, że PiS nie odcina się od minionej epoki.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz pytał z kolei o wspominaną przez Ziobrę nieskazitelność sędziów, którzy angażowali nagonkę w tzw. aferze hejterskiej. Minister odpowiedział, że szybko zareagował na to zdarzenie, wyciągając konsekwencje.

Posłuchaj podcastu

Przypomnijmy, że senackie komisje opowiedziały się we wtorek za odrzuceniem noweli w całości.

RadioZET.pl