Zamknij

Ziemiec prowadził uroczystość PiS. W sieci wrze. "Obłaskawiacz władzy", "składa hołdy"

01.09.2022 16:32

Krzysztof Ziemiec prowadził na Zamku Królewskim wydarzenie z okazji prezentacji raportu ws. reparacji wojennych. Na prezentera TVP spadła lawina krytyki od dziennikarzy, którzy zarzucili mu dyspozycyjność i zaangażowanie po stronie PiS.

Ziemiec
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/Twitter (screen)

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Kwotę strat Polski oszacowano na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

- Wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec. Polska - nie. Niemcy napadli na Polskę i uczynili wielkie szkody. Efekty trwają po dziś - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS nazwał tę inicjatywę "polskim obowiązkiem, likwidacją pewnego braku, pewnej luki w naszej działalności jako suwerennego państwa".

Ziemiec prowadził uroczystość PiS. W sieci wrze

Jednak nie tylko treść wystąpień (oprócz Kaczyńskiego przemawiali też m.in. premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek) wzbudziła zainteresowanie. Szeroko komentowany był również fakt, że prowadzącym wydarzenie był Krzysztof Ziemiec.

Prezenter Telewizji Polskiej, rozpoczynając konferansjerkę, w pierwszej kolejności przedstawił prezesa PiS. Dopiero dalej skupił się na premierze, przewodniczącej parlamentu oraz m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, którą powitał z opóźnieniem, przepraszając za "błąd protokolarny".

Udział Ziemca w wydarzeniu został powszechnie skrytykowany przez przedstawicieli mediów. Dominowały opinie, że to kolejny przejaw zaangażowania się TVP po stronie PiS.

"Redaktor Ziemiec zachował właściwą kolejność powitań: najpierw prezes Kaczyński, potem marszałek Sejmu, następnie premier" - napisał Patryk Słowik z Wirtualnej Polski.

"Krzysztof Ziemiec prostuje przeoczenie protokolarne i wita wicepremiera Kowalczyka, no i ... prezes TK Julię Przyłębską. [...] Występuje w roli uprzejmego obłaskawiacza władzy" - skomentował inny z dziennikarzy WP Patryk Michalski.

"Show ws. reparacji prowadzi p. Ziemiec, który właśnie składa hołdy politykom PiS. Trzeba zapamiętać na wypadek, gdyby zaczął publicznie uznawać się za dziennikarza" - stwierdził Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

"Niezależny prowadzący" - w ten sposób ironizowała natomiast Martyna Jaszczołt, wydawczyni z TVN24.

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter