Zamknij

Morawiecki ostro o postawie Niemiec. Złożył ważną deklarację

22.01.2023 12:07

Polska chce budować mniejszą koalicję państw gotowych przekazać ciężki sprzęt Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki skrytykował stanowisko Niemiec, które na razie nie zgodziły się wysłać na ukraiński front czołgów Leopard. Stąd propozycja mniejszej koalicji bez udziału Berlina. 

Mateusz Morawiecki
fot. Pawel Wodzynski/East News

Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że "Polska nie będzie patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia". - Ukraina i Europa wygrają tę wojnę - z Niemcami czy bez - zaznaczył premier. 

- Postawa Niemiec jest nie do zaakceptowania. Od rozpoczęcia wojny mija już niemal rok. Każdego dnia giną niewinni ludzie. Rosyjskie bomby sieją zniszczenie w ukraińskich miastach. Atakowane są obiekty cywilne, mordowane są kobiety i dzieci - mówił Morawiecki.

Morawiecki krytykuje Niemcy ws. czołgów Leopard 2 dla Ukrainy

Premier stwierdził, że dowody na zbrodnie wojenne armii rosyjskiej można obejrzeć w telewizji i na YouTubie. - Czego jeszcze potrzebują Niemcy, by przejrzeć na oczy i zacząć działać na miarę potencjału państwa niemieckiego? Zresztą nie muszą aktywować 100 procent swoich zasobów. Wystarczy 30 proc. Nawet 10 proc. byłoby już postępem - ocenił szef polskiego rządu. 

Morawiecki powiedział, że Berlin nie powinien osłabiać, czy sabotować działań innych państw. Dziennikarz zwrócił uwagę, że minister obrony Niemiec Boris Pistorius zaprzeczył jakoby Niemcy jednostronnie blokowały dostawę czołgów na Ukrainę. - Skoro minister Pistorius zaprzecza, że Niemcy blokują dostawę czołgów na Ukrainę, to chciałbym usłyszeć jasną deklarację, że Berlin popiera ich wysłanie. Jak również, że Niemcy rozważają dołączenie do koalicji państw, które wyślą Leopardy na Ukrainę - odpowiedział premier.

ZOBACZ TAKŻE: 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. "Niemcy robią sobie w tym momencie krzywdę"

Polska zadeklarowała, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Leopard 2. Morawiecki zapowiedział, że jeśli Niemcy nie wyrażą zgody, aby trafiły do Ukrainy, Polska będzie budować mniejszą koalicję państw gotowych przekazać część swojego nowoczesnego sprzętu i nowoczesnych czołgów napadniętemu krajowi.  

Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej w rozmowie z Radiem ZET wyraził poparcie dla tego pomysłu. Ekspert dodał, że ważne są jeszcze naciski na inne duże europejskiej kraje, jak Francja i Włochy, które również powinny przekazać swoje uzbrojenie.  

Warto przypomnieć, że Francja przekazała Ukrainie nowoczesny sprzęt, m.in. haubice CAESAR. Paryż rozważa też przekazanie czołgów Leclerc. Szef MSZ Włoch podał, że pomoc wojskowa tego kraju dla Ukrainy wynosi już 1 mld euro. Rzym przygotowuje również kolejny, szósty pakiet pomocowy, w tym systemy obrony przeciwlotniczej.

Niemcy również przekazują Ukrainie nowoczesny sprzęt wojskowy, pomagają także finansowo. Berlin szacuje, że wartość udzielonego wsparcia naszemu wschodniemu sąsiadowi w okresie od 24 lutego do 21 grudnia 2022 r. wyniosła 12,5 mld euro. 

RadioZET.pl/PAP