Zamknij

Posłanka Scheuring-Wielgus usłyszała zarzuty. Grozi jej dwa lata więzienia

29.11.2022 14:42

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała we wtorek w toruńskiej prokuraturze zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczyć religijnych. Za te czyny grozi do dwóch lat więzienia. Parlamentarzystka nie przyznała się do winy.

Joanna Scheuring-Wielgus
fot. Piotr Molecki/East News

Na początku listopada Sejm uchylił immunitet posłance Joannie Scheuring-Wielgus. O wyrażenie zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności wnioskowała prokuratura, która chciała postawić posłance zarzuty złośliwego przeszkadzanie we mszy świętej i obrazy uczuć religijnych.

W ocenie śledczych 25 października 2020 r. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu Scheuring-Wielgus złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego, "znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób". Posłanka pojawiła się wraz z mężem podczas mszy w tym kościele. Oboje stanęli przed ołtarzem, trzymając transparenty: "Kobieto możesz sama decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie".

We wtorek Scheuring-Wielgus usłyszała w toruńskiej prokuraturze zarzuty w tej sprawie. - Nie przyznałam się do winy. Złożyłam krótkie wyjaśnienia. Powiedziałam, że 25 października 2020 roku wspólnie z mężem weszliśmy do kościoła — w ciszy. Każdy z nas trzymał w ręku hasła. Byliśmy w kościele ok. 60 sekund. Był to protest w ramach ogólnopolskiej akcji "Słowo na niedzielę". Był to protest przeciwko wtrącaniu się Kościoła w życie intymne kobiet. Akcja była sprzeciwem wobec haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego [ws. dopuszczalności aborcji - red.] - powiedziała po wyjściu z budynku prokuratury posłanka Lewicy.

Scheuring-Wielgus usłyszała zarzuty. Posłanka nie przyznała się do winy

Podkreśliła, że nie rozumie dalszego uporu prokuratury w tej sprawie w obliczu prawomocnego umorzenia postępowania wobec jej męża przez sąd.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski powiedział, że posłanka odmówiła odpowiedzi na pytania prokuratury. - Joanna S. nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Wskazała na uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji i odmówiła dalszych wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania przesłuchującego ją prokuratora - powiedział Kukawski.

Posłance Scheuring-Wielgus grozi kara do dwóch lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP