Zamknij

Rząd Tuska sprzyjał Rosji? Zaskakująca ocena Polaków

07.12.2022 07:37

Niemal połowa Polaków uznaje, że rządy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego prowadziły politykę sprzyjającą Rosji. Taki wynik daje najnowszy sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Przeciwnego zdania jest niewiele ponad 36 proc. badanych - podał portal.

Tusk Kaczyński
fot. Janek Skarżyński/AFP/East News

Od początku wojny w Ukrainie zarówno rządzący, jak i opozycja prześcigają się w oskarżenia o sprzyjanie Rosji. Pod koniec listopada w ten sposób zaatakował rząd PO-PSL Jarosław Kaczyński, który domagał się powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2015. 

Donald Tusk, już po konferencji prezesa PiS, wymownie skomentował na Twitterze zapowiedź powstania komisji. "Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać, ale w powietrzu czuć już ten przykry zapach. PiS w stanie rozkładu" - napisał. United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zbadało zaś, czy Polacy zgadzają się z prezesem PiS.

Rząd Tuska sprzyjał Rosji? Sondaż WP: prawie połowa Polaków tak twierdzi

Jak napisał we wtorek portal na pytanie: "Czy Twoim zdaniem rząd PO-PSL w latach 2007-2015 prowadził politykę sprzyjającą Rosji?", 31,9 proc. pytanych wskazało na odpowiedź "zdecydowanie tak", a kolejnych 17,6 proc. na odpowiedź "raczej tak". Łącznie odpowiedzi pozytywnych udzieliło 49,5 proc. badanych.

Z kolei na to pytanie odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 24,7 proc. pytanych, zaś "raczej nie" - 11,5 proc. Łącznie odpowiedzi negatywnych udzieliło więc 36,2 proc. zapytanych. Zdania w tej sprawie nie miało 14,3 proc. badanych. Jak jednak zastrzegł portal "inaczej proporcje rozkładają się, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie wyborców poszczególnych formacji".

"Sympatycy Zjednoczonej Prawicy w aż 83 proc. wskazują, że rządy PO-PSL prowadziły politykę sprzyjającą Rosji. Przeciwnie uważa 13 proc. pytanych" - przekazała WP.  Natomiast wśród wyborców KO 22 proc. pytanych odpowiedział twierdząco, zaś przeciwnych tezie sformułowanej w pytaniu było 73 proc. badanych.

"Co ciekawe, twierdząco nie odpowiedział żaden wyborca Lewicy. Przeciwnego zdania było za to 65 proc. badanych. Aż 35 proc. nie miało w tej sprawie zdania" - czytamy w artykule. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 2-4 grudnia.

loader

RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska