Zamknij

To badanie zasmuci Kaczyńskiego. Opozycja ma "spokojną" przewagę

27.11.2022 10:35

Gdyby wybory odbyły się teraz, wygrałoby je PiS, na które głos deklaruje prawie 36 proc. respondentów. To jednak nie pozwoliłoby formacji Jarosława Kaczyńskiego na kontynuację rządów. Aż 255 mandatów uzyskałaby bowiem opozycja.

Kaczyński
fot. Maciej Witkowski/REPORTER

Pracownia Estymator zapytała Polaków o to, na którą z wymienionych partii bądź koalicji partii oddaliby głos, gdyby w tę niedzielę odbywały się wybory do Sejmu. Sondaż, który przeprowadzono w dniach 24-25 listopada, opublikował portal DoRzeczy.pl. 

Sondaż Estymatora. Wysoki wynik Lewicy

PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałoby 35,7 proc. głosów, co przełożyłoby się na 201 mandatów. Na drugą w zestawieniu Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28,4 proc. ankietowanych, co dałoby jej 143 mandaty.

Podium zamyka Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) uzyskałaby 11,2 proc. głosów (45 mandatów). Na kolejnych miejscach znalazły się: Polska 2050 Szymona Hołownia z 10,4-proc. poparciem (44 mandaty), PSL (7,4 proc. - 22 mandaty) i Konfederacja - (5,1 proc. - 4 mandaty).

W sondażu uwzględniono również ruch Kukiz'15, na który swój głos oddałoby 1,5 proc. wyborców. Nie zapewniłoby to temu ugrupowaniu żadnego mandatu. Z kolei jednego przedstawiciela w Sejmie tradycyjnie miałaby Mniejszość Niemiecka.

W powyższego zestawienia wynika, że PiS straciłoby władzę wskutek zmniejszenia liczby mandatów oraz braku potencjalnego dodatkowego koalicjanta. Opozycja zaś - uwzględniając KO, Lewicę, Polskę 2050, PSL oraz posła MN - mogłaby liczyć na 255 mandatów, a więc osiągnęłaby stabilną przewagę.

RadioZET.pl/PAP