Zamknij

Tyszka dołącza do Konfederacji. Ujawnił, z którymi partiami rozmawiał

15.11.2022 12:59

Były poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka poinformował, że dołącza do partii Konfederacja, ale nie do jej koła w Sejmie. Dodał, że Konfederacja "jest jedynym ugrupowaniem w tej kadencji, które zachowywało się w kluczowych momentach przyzwoicie". Ujawnił również, z jakimi formacji prowadził rozmowy.

Tyszka
fot. Stanisław Tyszka i Sławomit Mentzen w Sejmie, Twitter/Sławomir Mentzen

8 listopada Stanisław Tyszka poinformował, że po siedmiu latach odchodzi z Kukiz’15. "Niestety, moje drogi z Pawłem Kukizem się rozeszły. Chciałem i nadal chcę tworzyć alternatywę dla PiS i PO" - oświadczył i zapowiedział, że pozostanie posłem niezrzeszonym.

Jednocześnie przyznał wówczas, że na temat swojej przyszłości w parlamencie "prowadzi rozmowy z różnymi środowiskami". Już wtedy pojawiły się spekulacje, że posłowi najbliżej do Konfederacji. We wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie Tyszka oświadczył, że przyłącza się do partii, ale nie do koła tego ugrupowania w Sejmie. Wyjaśnił również powody swojej decyzji. 

Tyszka dołącza do Konfederacji. "Prowadziłem rozmowy z PO"

- Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem w obecnej kadencji, które zachowywało się w kluczowych momentach po prostu przyzwoicie: ws. polityki pro-inflacyjnej, kiedy władza w sposób drastyczny ograniczała prawa obywatelskie w obliczu pandemii, jak i w okresie kryzysu uchodźczego. Bardzo się cieszę, że będę mógł współpracować z posłami, z którymi bardzo wiele mnie łączy na tym poziomie ideowym - mówił polityk.

- Chciałbym zachęcić wszystkich sympatyków, aktywistów, działaczy ruchu obywatelskiego z Kukiz 15, który współtworzyłem od 2015 roku, żeby razem ze mną poszli tą drogą, żeby wsparli Sławomira Mentzena i partię, którą będę od dzisiaj współtworzył - Konfederację - zaapelował Tyszka.

Argumentował, że „to są obecnie w Polsce jedyne siły, które walczą o naprawę naszego państwa i o to, żeby Polacy mieli większą kontrolę nad własnymi pieniędzmi i żeby sami mogli je wydawać, a nie, żeby wydawali je za nich urzędnicy".

Moi koledzy z Kukiz'15 zaczęli głosować z partią władzy. Prowadziłem różne rozmowy polityczne w tym czasie. Rozmawiałem z Platformą Obywatelską, Polską 2050, namawiałem też wielu polityków z Kukiz 15, aby stworzyć własne ugrupowanie. Przyznaję, że rozważałem odejście z polityki po tej kadencji i powrót do pracy naukowej, aż poznałem pana prezesa Sławomira Mentzena i okazało się, że po długich rozmowach dobrze będzie dla polskiego ruchu wolnościowego, jak połączymy siły Stanisław Tyszka

Sam Mentzen opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym razem z Tyszką ściskają sobie ręce na korytarzu sejmowym. "Witamy Staszek na pokładzie! Rośniemy w siłę, konsolidujemy środowiska wolnościowe i idziemy razem przywrócić normalność, obronić Polskę przed PiS i PO!" - napisał.

Do tej pory koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia liczyło czterech posłów. Po odejściu Tyszki w kole zasiada trzech posłów: przewodniczący Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk.

Stanisław Tyszka w kadencji 2015-2019 był wicemarszałkiem Sejmu. W 2019 roku do parlamentu dostał się z list PSL, z którym formacja Pawła Kukiza zawarła przedwyborcze porozumienie. Do czasu zakończenia współpracy z ludowcami był szefem sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter