Zamknij

PiS zwołało pilną naradę w Sejmie. Opozycja "gotowa do pracy"

14.12.2022 12:18

Zgodziliśmy się na procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na przyszłym posiedzeniu Sejmu, ale nie w trybie ekstraordynaryjnym - oświadczył w środę szef klubu KO Borys Budka po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i premierem Mateuszem Morawieckim.

Konferencja w Sejmie
fot. PAP

W środę w Sejmie odbyło się pilne spotkanie marszałek Sejmu i premiera z szefami klubów i kół parlamentarnych, dotyczące trybu pracy nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który wpłynął do Sejmu w nocy z wtorku na środę.

Jak poinformował minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk jest to projekt, który wypełni kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO. Jak mówił, zgodnie z projektem sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów będzie Naczelny Sąd Administracyjny.

Opozycja: ustawa o SN tak, ale nie w trybie pilnym

Po spotkaniu liderzy opozycji zwołali konferencję prasową. - Zgodziliśmy się na to, żeby na przyszłym posiedzeniu Sejmu procedować ustawę, która wpłynęła do Sejmu - poinformował szef klubu KO Borys Budka. Ocenił też, że rząd nie ma pewności co do większości w Sejmie, dlatego zaczął rozmawiać z opozycją.

Zadeklarował jednocześnie, że opozycja jest gotowa do pracy nad projektem ustawy, jednak jego poparcie będzie zależało od finalnego kształtu projektu. - Jesteśmy gotowi do pracy, natomiast nie będzie to robione w trybie ekstraordynaryjnym. [...] Na to jest czas - powiedział poseł podczas briefingu.

- 21 miesięcy czekamy na to, żeby rozwiązać problem tego, że Polska nie otrzymuje środków z KPO. Tylko w tym roku straciliśmy z tego powodu 21 mld zł - przypomniała z kolei Hanna Gill-Piątek. Posłanka Polski 2050 wyraziła również nadzieję, że "projekt będzie uwzględniał poprawki opozycji". Głos zabrała też szefowa Porozumienia Magdalena Sroka. 

Wszyscy po stronie opozycji zadeklarowaliśmy chęć pracy nad tym projektem tak, aby środki na Krajowy Plan Odbudowy do Polski popłynęły. Zadeklarowaliśmy, że prace rozpoczniemy szybko Magdalena Sroka

Jak dodała, "potwierdzenie ze strony Komisji Europejskiej, że uzgodnienia odblokują środki na Krajowy Plan Odbudowy były także w przypadku tzw. ustawy prezydenckiej", ale "Solidarna Polska wywróciła je do góry nogami". - Dzisiaj mogliśmy usłyszeć od pana premiera, że to był błąd" - zaznaczyła posłanka.

loader

RadioZET.pl/PAP