Zamknij

Wniosek o uchylenie immunitetów dwóm prokuratorkom. Wrzosek: To próba zamknięcia mi ust

01.12.2022 14:29

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. - poinformowała w czwartek szczecińska prokuratura. Śledczy chcą postawić im zarzuty związane m.in. zaangażowaniem się w działalność polityczną. Wrzosek zaprzeczyła treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę. - To jest próba wyeliminowania mnie i zamknięcia mi ust. Nie dam się zastraszyć - powiedziała.

Ewa Wrzosek
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Tłem zarzutu, który prokuratura zamierza przedstawić prokurator Ewie Wrzosek, była kampania prezydencka Rafała Trzaskowskiego oraz dwa wypadki komunikacyjne warszawskich autobusów z 2020 r. - poinformowała w czwartek szczecińska prokuratura.

Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorkom

"Zarzut, jaki zamierza prokurator przedstawić Ewie W., dotyczy nakłonienia w lipcu 2020 r., w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla niej i Michała D., pełniącego funkcję Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, Małgorzaty M. – pełniącej funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego Warszawa-Żoliborz do niedopełniania obowiązków służbowych poprzez przekazanie osobom nieuprawnionym, m.in. Michałowi D. informacji z toczącego się postępowania, a także niedopełniania obowiązków służbowych określonych w ustawie Prawo o prokuraturze i zaangażowania się w działalność polityczną poprzez m.in. formułowanie wobec Michała D. sugestii o medialnym wykorzystaniu bezprawnie uzyskanych informacji w toczącej się w 2020 r. kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego" - podała szczecińska prokuratura.

Z kolei - jak informuje prokuratura - "czyn Małgorzaty M. jest ściśle związany z zarzutami, jakie zamierza prokuratura przedstawić Ewie W". "Dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych i przekazania osobom nieuprawnionym informacji w prowadzonego postępowania" - czytamy w komunikacie.

Ewa Wrzosek: Nie dam się zastraszyć

Prok. Wrzosek, odnosząc się do tej sprawy w rozmowie z TVN24, powiedziała, że jej telefon był inwigilowany przy użyciu systemu Pegasus. - Pegasus i jego możliwości techniczne dają możliwość manipulowania treściami tam znajdującymi się, nanoszenia nowych danych i usuwania danych, które tam były dostępne. [...] Nie zaprzeczam, że znam pana Michała D., bo był Komendantem Stołecznym Policji. Nie potwierdzam w żadnym aspekcie tych cytatów, które zostały w tym komunikacie prokuratury regionalnej umieszczone. Wiążę sprawę nielegalnej inwigilacji Pegasusem, możliwości techniczne tego oprogramowania z treściami, które zostały aktualnie opublikowane - powiedziała.

Prokurator zaprzeczyła też informacjom zawartym w komunikacie szczecińskiej prokuratury. - Jeśli chodzi o treści opublikowane w tym komunikacie prokuratury regionalnej, ja zaprzeczam, abym przekazywała tego rodzaju dane, bo nie miałam nawet dostępu do szczegółowych informacji, które tam są zawarte. Wykluczam również możliwość, żeby takich informacji udzielała pani prokurator, wobec której taki wniosek został skierowany - dodała.

- Nie potwierdzam tych komunikatów. Nie, nie wiem, z jakiego okresu one pochodzą. Zgadza się jedynie imię pani prokurator - powiedziała prok. Wrzosek. - To już nie jest tylko próba zastraszania. To jest próba wyeliminowania mnie z opinii publicznej i zamknięcia mi ust, abym nie krytykowała prokuratury Zbigniewa Ziobro. Nie jest to przyjemne doświadczenie. Jest to bardzo traumatyczne doświadczenie również dla całej mojej rodziny. Nie dam się zastraszyć, chociażby miano mnie wyprowadzić w kajdankach - podkreśliła.

Wcześniej prokurator Ewa Wrzosek poinformowała, że w środę pod jej nieobecność i bez jej wiedzy przeszukano jej gabinet. Prokuratura Regionalna w Szczecinie zabezpieczyła dwa komputery służbowe oraz pendrive'a - przekazał Onet. Zdaniem prokurator Ewy Wrzosek złamany został kodeks postępowania karnego. — Po raz pierwszy w historii przeszukany został gabinet czynnego prokuratora, pozostającego na służbie — powiedziała.

RadioZET.pl/PAP/Onet/tvn24.pl