Zamknij

"Z Waszyngtonu poszedł sygnał: «Co wy w Polsce robicie? Rozwalacie wspólnotę NATO»"

07.12.2022 19:37

- Z Waszyngtonu poszedł sygnał: "Co wy w Polsce robicie? Rozwalacie wspólnotę NATO" - powiedział Krzysztof Kwiatkowski w programie "Popołudniowy Gość Radia ZET" u Beaty Lubeckiej, komentując awanturę wokół przekazania Polsce systemów Patriot.

Patrioty
fot. Bartosz KRUPA/East News (zdj. - Amerykańskie "Patrioty" w Sochaczewie)

Popołudniowym Gościem Radia ZET u Beaty Lubeckiej w środę po południu był senator (Koło Senatorów Niezależnych), były minister sprawiedliwości i szef NIK Krzysztof Kwiatkowski. Polityk komentował zwrot ws. Patriotów w Polsce. Minister Mariusz Błaszczak, który wcześniej chciał przekazania baterii Ukrainie, poinformował, że nasz kraj jednak przyjmie propozycję Niemiec.

Kwiatkowski komentuje awanturę wokół Patriotów

"Po rozmowie z niemieckim resortem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni (Patriot, przyp.) w Polsce" – przekazał we wtorek wieczorem szef MON.

Zdaniem popołudniowego gościa Radia ZET „to dobra wiadomość". - Oczywiście wszyscy popieramy Ukrainę, bo ona walcząc z Rosją, chroni demokratyczną Europę. Ale to jest polski rząd i ma chronić naszych obywateli. - Mieliśmy wiele dni tej żenującej sytuacji. Od początku było wiadomo, że Ukraińcy nie umieją ich obsługiwać. [...] Niemcy nie chcieli tam jechać, bo są państwem członkowskim NATO. To byłoby przekroczenie pewnej granicy - powiedział.

- Co się stało, że prezes Kaczyński zmienił zdanie ws. rozmieszczenia w Polsce niemieckich Patriotów? – pytała Beata Lubecka.

- Z Waszyngtonu poszedł jednoznaczny sygnał: "Co wy robicie w Polsce? Rozwalacie wspólnotę NATO". Karczemna awantura wybuchła pomiędzy państwami członkowskimi o to, że jeden z sąsiadów chciał nam przekazać uzbrojenie wraz z obsługą, które chroniłoby polskich obywateli – odpowiedział senator Krzysztof Kwiatkowski.

- W życiu bym nie wpadł na to, żeby to blokować. Amerykańskie Patrioty są w okolicach Rzeszowa, zabezpieczają tę część Polski. Ale mamy kolejne miasta położone blisko granicy, np. Lublin - stwierdził Kwiatkowski.

Zobacz także: Krzysztof Kwiatkowski: Bank Światowy to poważna instytucja. Liczę, że Kurski nie odejmie jej powagi

RadioZET.pl