Zamknij

Zaskakujący sondaż. Takiego wyniku PiS nie miało od wielu miesięcy

30.11.2022 11:51

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów - wynika z zaskakującego sondażu pracowni Social Changes na zlecenie prorządowego portalu wPolityce.pl.

PiS z 40 proc. wynikiem w sondażu
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Na niespełna rok przed wyborami parlamentarnymi trwa ostra walka w sondażach politycznych. W listopadowych pomiarach, m.in. pracowni Estymator czy Instytutu Badań Pollster, wynikało, że wciąż na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, niemniej rządzącym brakowało sporo do utrzymania samodzielnych rządów.

Tymczasem w środę 30 listopada pojawił się sondaż pracowni Social Changes dla prorządowego portalu wpolityce.pl. Ukazał on zaskakujące wyniki.

Zaskakujący sondaż. PiS nie miało takiego wyniku od dawna

Jak wskazano, zdecydowanie najwięcej wskazań uzyskała Zjednoczona Prawica, na czele z PiS – aż 40 proc. Mało tego, osiągnęła ona najlepszy wynik od wielu miesięcy, a przewaga nad Koalicją Obywatelską sięgnęła w pomiarze aż 12 punktów procentowych.

"W naszym badaniu chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 40 proc. respondentów, a więc o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzedniej fali naszych badań. Koalicja Obywatelska może liczyć na 28 proc. poparcia, co oznacza spadek o 1 punkt proc." - czytamy.

Zaznaczono, że w badaniu nie brano pod uwagę osób niezdecydowanych. Trzy kolejne siły uzyskały w sondażu 8 proc. - Polska 2050 Szymona Hołowni (bez zmian), Konfederacja (spadek o 1 pkt proc.) i Lewica (również spadek o 1 pkt proc.). Pozostałe ugrupowania nie weszłyby do Sejmu. Polskie Stronnictwo Ludowe mogłoby liczyć na 4 proc. głosów, a Kukiz‘15 na 2 proc. badanych. 1 proc. zapytanych poparło Porozumienie Jarosława Gowina, byłego koalicjanta PiS w latach 2015-2021.

Deklarowana frekwencja w sondażu wyniosła 57 proc. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 25 do 28 listopada 2022 r., na panelu internetowym na ogólnopolskiej próbie 1066 dorosłych Polaków.

loader

RadioZET.pl/Wpolityce.pl