Zamknij

Przełom ws. miliardów dla Polski? Zaskakująca opinia Polaków

12.12.2022 08:39

Aż 68,6 proc. badanych jest zdania, że Polska otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys, który w poniedziałek został opublikowany przez Wirtualną Polskę. Wiadomo jednak, kto z członków rządu, w przypadku ewentualnego niepowodzenia tego planu, powinien zapłacić posadą.

Morawiecki Ziobro
fot. Jacek Domiński/REPORTER

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. W ramach europejskiego Funduszu Odbudowy nasz kraj ma otrzymać prawie 24 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek. Do dziś jednak te pieniądze nie zostały wypłacone.

Rząd PiS zobowiązał się do spełnienia kilku warunków - tzw. kamieni milowych - m.in. przejrzystości finansów publicznych oraz poprawy w zakresie praworządności. I to właśnie ten drugi obszar jest kością niezgody między Warszawą a Brukselą. Czy w takim razie grozi nam, że nigdy tych środków nie otrzymamy?

Sondaż. Czy i kiedy Polska otrzyma środki z KPO?

Większość Polaków uważa, że wprost przeciwnie. Tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Aż 68,6 proc. badanych jest zdania, że Polska otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy. 28,1 proc. ankietowanych wierzy, że Polska uzyska środki z KPO jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.

28,3 proc. respondentów wyraziło opinię, że pieniądze zostaną wypłacone po wyborach, jeśli władzę przejmie opozycja. 12,2 proc. uczestników badania twierdzi, że środki z KPO dla Polski pojawią się po przyszłorocznych wyborach, nawet jeśli PiS wygra je po raz kolejny.

Morawiecki i Ziobro do dymisji, jeśli nie dostaniemy pieniędzy

Pracownia zapytała również ankietowanych, czy jeśli Polska nie uzyska pieniędzy z KPO, to który z przedstawicieli obecnych polskich władz powinien ewentualnie stracić z tego powodu posadę. Zaledwie 3,4 proc. Polaków wskazało jedynie na premiera Mateusza Morawieckiego.

15,4 proc. badanych jest zdania, że to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien ponieść konsekwencje za brak środków z KPO. Jednak aż 41,6 proc. respondentów domaga się dymisji obydwu polityków. 33,1 proc. badanych wybrało odpowiedź "żaden z nich", a 6,5 proc. "trudno powiedzieć".

loader

RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska