Zamknij

Przewodów. Ważny gest premiera Morawieckiego. "Procedury zostały zakończone"

23.11.2022 16:54

Rodziny ofiar eksplozji w Przewodowie otrzymają wsparcie przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał w środę, że na przełomie bieżącego i następnego tygodnia poinformuje je o szczegółach pomocy.

Mateusz Morawiecki
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Wojewoda podczas konferencji prasowej w środę poinformował o wsparciu przyznanym rodzinom dwóch ofiar eksplozji w Przewodowie przez premiera Mateusza Morawieckiego. – Procedury zostały zakończone – oznajmił.

Przewodów. Morawiecki przyznał wsparcie rodzinom ofiar

–  Na przełomie tego i następnego tygodnia stosowne informacje zostaną przekazane osobiście przeze mnie w imieniu pana premiera rodzinom ofiar – powiedział Lech Sprawka, zastrzegając, że informacji na temat rodzajów pomocy i wielkości środków nie będzie przekazywał publicznie, żeby zapewnić prywatność rodzinom.

Jak dodał, prace nad wsparciem rodzin trwają także na poziomie ZUS. Tuż po tragicznym wybuchu w suszarni zbóż rodzinom ofiar udzielono pomocy psychologicznej i zasiłki celowe w wysokości po 20 tys. złotych.

Wojewoda lubelski mówiąc o firmie Agrocom, na której terenie doszło do wybuchu, przekazał, że właściciel we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi ustala wielkość odszkodowania. – Wystąpiłem z wnioskiem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wypracowanie ścieżki wsparcia z poziomu KPRM. Jesteśmy w stałym kontakcie roboczym. Myślę, że kolejny tydzień przyniesie pewne konkrety – zapowiedział.

Eksplozja w Przewodowie

W weekend służby zakończyły prace na miejscu eksplozji w Przewodowie, w której zginęli: 59-letni traktorzysta Bogdan C. i 60-letni kierownik magazynu Bogusław W. Mężczyźni spoczęli w sobotę i niedzielę na miejscowym cmentarzu.

Do wybuchu we wsi Przewodów leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej doszło we wtorek 15 listopada. Na teren suszarni zbóż spadła rakieta. Jak później informowały polskie władze – najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

RadioZET.pl/PAP