Zamknij

Dramatyczna śmierć 14-latki. Akcja reanimacyjna trwała ponad godzinę

29.11.2022 09:48

14-latka z Raciborza zmarła w poniedziałek późnym wieczorem w wyniku zatrucia czadem, prawdopodobnie ulatniającego się z instalacji gazowego podgrzewacza wody – podała straż pożarna. Trwające ponad godzinę próby reanimacji dziewczynki nie przyniosły rezultatu.

Straż Pożarna, Pogotowie
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/ POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Do śmierci 14-latki doszło w mieszkaniu przy ulicy Warszawskiej w Raciborzu w woj. śląskim. W poniedziałek około godziny 22 strażacy odebrali zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla. Gdy przybyli na miejsce, pracował tam już zespół karetki pogotowia. Prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową nieprzytomnej dziewczynki.

Racibórz. Nie żyje 14-latka zatruta tlenkiem węgla

– Przeprowadzone w mieszkaniu pomiary wykazały stężenie tlenku węgla powyżej 100 ppm. Przypuszczalną przyczyną pojawienia się czadu mógł być niesprawny gazowy podgrzewacz wody w łazience – powiedział bryg. Roland Kotula, zastrzegając, że będzie to weryfikowane przez biegłych i policję.

W innych mieszkaniach w budynku, gdzie doszło do tragedii, poziom czadu był zerowy. Strażacy przewietrzyli dom. Przygotowali też na pobliskim boisku lądowisko dla wezwanego na miejsce śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który jednak ostatecznie nie mógł przylecieć z powodu warunków pogodowych. Po trwającej ponad godzinę resuscytacji lekarz stwierdził zgon 14-latki.

– Po raz kolejny warto zaapelować o instalowanie w mieszkaniach czujników tlenku węgla. Czujnik niewiele kosztuje, a jest prawdziwym strażnikiem naszego bezpieczeństwa i naszego życia – powiedział bryg. Kotula z raciborskiej straży pożarnej.

14-latka z Raciborza jest drugą w tym roku ofiarą zatrucia tlenkiem węgla w województwie śląskim. Od 1 października w regionie doszło w sumie do 250 zdarzeń związanych z emisją czadu oraz pożarami. Podtrutych zostało 55 osób, w tym 15 dzieci.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

loader

RadioZET.pl/PAP